Igazságot Tőkés Lászlónak!

 

Románia elnöke,Klaus Johannis döntése ellen, melyben visszavonta Tőkés Lászlótól

a Románia Csillaga érdemrendet. Tőkés az 1989- es romániai forradalom hőse.
A visszavonásra vezető román magyarellenes soviniszták nyomására került sor,
miután nehezményezték, hogy Tőkés 2013- ban azt javasolta: Magyarország
gyakoroljon védhatalmi státust Erdély felett - egyébként úgy, ahogy Ausztria 
azt gyakorolja Dél- Tirol felett, vagy éppen Románia Moldva vagy a Timoc- völgyi
szerbiai románok felett!
Tájékoztatásképp mellékelek egy írást.
 
Köszönettel :  Kiss László
 
 

8 mondat Románia Csillagáról

Demeter Szilárd


 

Klaus Johannis visszavette Tőkés Lászlótól az 1989-es forradalomban betöltött szerepéért kapott Románia Csillaga érdemrendet. A román államfő úgy fogalmazott: aki ilyen magas állami kitüntetést kap, annak tiszteletben kell tartania Romániát, az ország alkotmányát és alapvető értékeit.
 
  1. Románia alkotmánya a valóság tagadására épül. Az az ország akkor sem volt egységes nemzetállam, amikor megszövegezték az alaptörvényt, most sem az. Most épp egy német vette el egy magyartól a román állami kitüntetést.
  2. A román politikai alapállás tehát a valóság tagadásán alapszik.
  3. Így egyáltalán nem csoda, ha a múltat is elhazudják.
  4. 38 évet éltem Romániában. Nem tűnt fel, hogy az országnak lennének alapvető értékei. Amit a Bukarest-centrikus közélet megjelenít, éppen hogy az értékhiányról szól.
  5. Ezért is ment el az országból kb. ötmillió ember. Romániának nincs élhető jövőképe.
  6.  Tőkés László olyan időkben tudott bátor és igazmondó maradni, amikor mindenki más sunnyogott, hallgatott, vagy épp paktumot kötött a hatalommal. Azok is, akik ma nagy pofával pálcát törnek felette.
  7. Az 1989-es temesvári forradalom húszéves évfordulós rendezvényeinek egyik szervezőjeként ott voltam, amikor Tőkés püspök megkapta a kitüntetést. Átvételekor elmondta, hogy nem személy szerint ő kapja a kitüntetést, hanem Temesvár. Mert a 20. évfordulóra Temesvár 1989-es szerepét sikerült kilúgozni a romániai köztudatból, 2009-ben rohadt sok munkával helyeztük vissza a mentális térképre. Magyarok és románok egyaránt dolgoztunk ezen a feladaton. Na, akkor jó volt Temesváron lenni, azt hittük (már megint), hogy normalizálódik az az ország, amelyben élnünk adatott.
  8. Johannis ezzel a gesztussal visszalökte Romániát arra az útra, amin Ion Iliescu (a Bolyai Tudományegyetem fölszámolásának levezénylője 1959-ben, 1989 karácsonya után többszörös román államfő, a komcsik hatalomátmentésének élő példája) indította el. Az az út nem vezet sehová. Többek között azért szavaztak, szavaztunk Johannisra, mert azt reméltük tőle, hogy másik pályára állítja az országot. Johannis erre képtelen.
 
A szász származású román államfő nem szimplán egy kitüntetést vett el Tőkéstől. A homogén román nemzetállam nevében ismét zárójelezte Temesvárt, ezzel a gesztusával hivatalosan is megtagadta a soknemzetiségű Erdélyt. Elvette a hitünket abban, hogy Romániából valaha is normális, élhető hely válik.