Magyarország nem öl, mert az Állatok a Társaink. Petíció: A méreg helyett az ivartalanítás mellett döntünk. Az altatásnak összefogással végre vége!

Magyarország nem öl, az Állatok a Társaink.

Petíció: A méreg helyett az ivartalanítás mellett döntünk

Ettől vagyunk emberek! Ne legyen több gyilkosság.

ALÁÍRÁSÁVAL HOZZÁJÁRUL AZ ÁLLATOK VÉDELMÉHEZ. Amint elérjük az 500.000 aláírást, országgyűlési képviselő részére megküldésre kerül. Köszönjük szépen a megosztásokat.

52712879_238622743746204_4545466088103608320_n.jpg

Kérjük olvassák el és véleményezzék a 2019-es módosítást is:

A kedvtelésből tartott társállatok orvosi kezelésének és gyógyszerrel való ellátásának rászorultsági alapon történő kedvezményes térítéséről

Az Alaptörvény XX. cikkének (1) bekezdése alapján a kedvtelésből tartott társállatok orvosi kezelésének és gyógyszerrel való ellátásának rászorultsági alapon történő kedvezményes térítéséről címmel a mellékelt törvényjavaslatot kívánjuk benyújtani.

1.§ Azok az állattartók akik kedvtelésből társállatot tartanak és igazolják azt, hogy havi jövedelmük a létfenntartáshoz szükséges költségek levonását követően a mindenkori minimálbér 50%-át nem éri el jogosulttá válnak a gondozásukban lévő , transponderrel ellátott , állat orvosi költségeinek 50%-kal csökkentett mértékű igénybevételére.

2.§. A kóbor állatok befogásával, ideiglenes elhelyezésével, rehabilitációjával, végleges gazdához juttatásával foglalkozó szervezetek az L§.szerinti állatorvosi költségek tekintetében 80%-os kedvezményre jogosultak.

3.§ Azok az állattartók akik a Nemzeti Adó-és Vámigazgatóság igazolásával igazolják, hogy adójuk 1%- át állatvédelmi szervezet részére ajánlották fel az 1.§.-ban megjelölt mértékű jogosultsághoz további 20%-os mértékű kedvezményt vehetnek igénybe.

 4.§. A 2.-3.§.-ban meghatározott jogosultság kiterjed az állat orvosi kezelésének és az azzal kapcsolatos gyógyszerezés, gyógyászati segédeszközök költségeinek igénybevételére.

5.§. A 2.-3.§.-ban meghatározott jogosultságot a helyi önkormányzat kérelem alapján bírálja el . A helyi önkormányzat a kedvezményre jogosultság feltételeinek való megfelelés esetén a kedvezmény igénybevételére jogosító igazolást állít ki . A jogosultság feltételeit a helyi önkormányzat évente köteles felülvizsgálni és az igazolás meghosszabbításáról rendelkezni.

6.§. A kedvezményre jogosult a kedvezmény első igénybevételekor köteles jogosultságát a kezelést végző állatorvos számítógépes országos rendszerébe rögzíttetni.

Záró rendelkezések

7.§. (1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy az állatorvosi költségek kedvezményes igénybevételével kapcsolatos  részletes szabályokat rendeletben állapítsa meg.

(2) Felhatalmazást kap a miniszter, hogy a kedvezményre jogosító igazolási nyomtatvány tartalmára, az állatorvosi adatkezelés folyamatára és tartalmára vonatkozó részletes szabályokat rendeletben állapítsa meg.

Általános indokolás

Az Alaptörvény XX. cikkének (1) bekezdése kimondja , hogy ” Mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez.”

1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény 5.§.(1) bekezdése kimondja, hogy ”  Az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról.”

Magyarország polgárai – főleg az idősebb korú lakosság – milliós számban tart társállatot amelynek gondozása, tartása jelentős összegeket emészt fel. A társállatok sok esetben az egyetlen olyan érzelmet és kötődést kifejező lények a gazda (állattartó) közvetlen környezetében amelyeknek szerepe a gazda lelki egészségének fenntartásában elvitathatatlan tényezőként szerepelnek.

Részletes indokolás

A társállatok szerepe a gyógyításban mára már tudományos megalapozottsággal bír, orvosi jelentősége bizonyított. Sok esetben a kórházakba bevitt állatok jelenléte jelentős gyógyulást váltott ki a betegek körében.

A kedvtelésből tartott társállatok jelenléte és az általuk sugárzott szeretet lelki kötődést hoz létre a gazdával amely – főleg az idős emberek esetében – a felelősségvállalást erősíti amely olyan lelki folyamatokat indít el ami képes a betegségek megelőzésében , késleltetésében hatékony szerepet játszani.

Bizonyított tény, hogy egy szeretett társállat elvesztése – az okozott lelki traumán keresztül – a gazda egészségi állapotának romlásával járt együtt amely fokozott gyógyszerigényt, megemelkedett orvos-beteg találkozót eredményezett.

A társállat egészségügyi ellátása – főként a műtéti beavatkozások rendkívül magas árai – vállalhatatlan többletterhet rónak  a csekély nyugdíjú állattartókra vagy az alacsony jövedelmű munkavállalókra.

Emiatt sokan nem vállalják vagy lemondanak az állat orvosi kezeléséről és szemük előtt senyved, sorvad el a lelki társuk  mely jelentős pszichés terhet ró a tehetetlen gazdára.

Nagyon sokan vannak akik egyenesen megszabadulnak az állattól azért mert a gyerekeiket sem tudják megfelelőképpen felnevelni , ellátni.

Az emberi testi egészségének elengedhetetlen velejárója a lelki egészség.

Amennyiben az állam központi költségvetésből történő finanszírozással leveszi a terhet az arra rászorultakról az állatorvosi költségek egy részének fedezése tekintetében  azzal magát az embert teszi egészségesebbé mivel nem teszi ki a szeretett társállat megbetegedésével vagy elvesztésével együtt járó lelki szenvedésnek és az ezzel együtt járó – jelentős orvosi költséggel bíró – szervi megbetegedésnek.

A kóbor állatok befogásával, ideiglenes elhelyezésével, rehabilitációjával, végleges gazdához juttatásával foglalkozó szervezetek az önkormányzatok által fenntartott sintértelepektől eltérően az állatvédelmi törvény  szellemének és betűjének megfelelően befogják , elhelyezik a kóbor állatokat és nem alkalmaznak euthanáziát.

Az elmúlt években megsokszorozódott a horribilis  állatorvosi költségeket vállalni nem tudó álltartók által elkövetett állat-elhagyások vagy állatokkal szemben elkövetett kegyetlenkedések száma.

Az állatvédelmi szervezetek emberfeletti munkát végezve próbálnak minden bajba jutott állaton segíteni azonban tevékenységük szinte minden esetben  a befogott állat állatorvosi vizsgálatával és a szükséges beavatkozások elvégzésével kezdődik.

Ezek a szervezetek állandóan túlzsúfoltak, sújtja őket a közszolgáltatások díja, az állatok orvosi elltátásának költsége, az élelmezési költségek, a járműveik szervizelése és akkor még a saját maguk fenntartásáról nem is beszéltünk.

Ilyen áldatlan körülmények között az állatvédelmi szervezetek mégis megpróbálnak helyt állni azonban sok szervezet  kénytelen abbahagyni és felszámolni a tevékenységét mert anyagilag tönkremegy.

Facebook közösségi oldalon könyörögnek – szinte koldulnak – támogatást az állatszerető emberektől.

Ez a helyzet nem tartható. Amíg a sintértelepek a közegészségügyi feladatukat az állatok 14 nap utáni elaltatásával tudják teljesíteni addig az állatvédő szervezetek az állatvédelmi törvénynek megfelelve ivartalanítják, chippel látják el, rehabilitálják és gondozzák az állatokat.

Ez a humánus , törvénytisztelő hozzáállás megérdemli azt, hogy az állatvédelmi szervezetek állatorvosi költségeit  legalább részben az az állam finanszírozza amelynek törvényeit ezek a szervezetek igyekeznek maradéktalanul betartani.

Az Ügyvédi Iroda e-mail címe: szabolaszlodr@gmail.com 
További információ: www.soskutya.hu/torvenyjavaslat
Amint a végleges tervezet elkészül országgyűlési képviselő részére megküldésre kerül. 

 

 


Dr. Szabó László Ügyvédi Iroda    Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével