Az akác legyen hungarikum!

Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével

Ez a(z) Az akác legyen hungarikum! petíció automatikusan generált fórumtémája

birkaterelő puli

#3701

2014-02-23 17:00

Ez egy akkora alaptalan átverés, mint amikor Isaura kiszabadításáért gyűjtöttek a hiszékenyektől. Szomorú, hogy ekkora szellemi válság van nálunk!

Vendég

#3702

2014-02-23 17:03

Úgy tűnik, az EU már az élőfába is beleköt, ha az magyar. Szégyellhetné magát az ehhez hasonló dolgai miatt, de valószínű, hogy képtelen erre.
bpetya75

#3703 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 17:14

#3682: monokultúra - Re: Re: Re: Re: Re:

"Nekem van egy karbantartott akácosom, egyetlen  gyökérhajtás sem látható rajta, vagy pláne elszökve."

Itt nem egy kis földdarabról van szó, hanem több, mint négyszázezer hektárról. Amiból majd százötvenezer hektár az a terület, ahol őshonos állományok helyét foglalta el.

A monokultúra sehol nem jó. Se a mező-, se az erdőgazdálkodásban. Az USA kiváló példa erre.

Kispont

#3704 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 17:33

#3703: bpetya75 - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

A kérdéseket (3684) nem Önhöz intéztem, de ha megtenné, hogy  a véleményét kifejti, nagyon hálás lennék! Köszönöm!


Vendég

#3705

2014-02-23 17:46

....mert rájöttek , hogy Európa akác erdeinek fele nálunk Magyarországon található . Nosza írtassuk ki . Így gondolják az eszement eu-s tökkelütöttek .
etelka

#3706 akácfák maradjanak

2014-02-23 17:49

A méhek és az akácméz és a csodálatos illata miatt is,és mert a fa is élő és sok ember nem tudja,de sok hasonlóság van a fa és az ember között.Nekem a fák barátaim és megszoktam ölelni őket
egy biológus

#3707 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 18:01

#3682: monokultúra - Re: Re: Re: Re: Re:

Senki nem is vitatta az akác hasznosságát, csak szeretnénk felhívni arra a figyelmet, hogy a kép nem ilyen egyoldalú, és nagyon sok problémát is okoz.

A monokultúrák kapcsán:

Igen, a monokultúrák szinte mindig kizárják a biodiverzitást, és csak vegyszerekkel és nagyon intenzív gazdálkodással tarthatóak fent. Ez a fő probléma velük, hosszú távon az ökológiai rendszerek és ezzel együtt az emberi társadalom összeomlásához járulnak hozzá. Nyilván nem egyedüli tényezőként, de nagyon nagy szerepük van benne.

Viszon ma már rengeteg olyan módszer létezik, amivel ki lehet ezeket váltani. Permakultúrás gazdálkodással, erdőkertekkel és még kismillió más módon az Ön által említett növényeket is lehet termeszteni, és ha hozzáértéssel végzik, nem is lesz kisebb a hozam, mint a hagyományos gazdálkodásban (sőt!).

bpetya75

#3708 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 18:08

#3704: Kispont - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Köszönöm a bizalmat :-)

Nekem inkább arról van tapasztalatom, amikor az akác jobb termőhelyeken, őshonos erdők helyén áll. Ezekben az esetekben szóba sem jöhet semmiféle vetésforgó, hiszen az akác lerontja a jobb minőségű erdőtalajokat. Ezért mihamarabb ki kell szorítani ezekről a területekről. A gyökérszaggatás egyébként szaporításának egyik módja. Ha a levágott akácos helyén újra akácost akarnak felhozni, és ezt engedélyezi a hatóság sarjról, akkor ez bevett gyakorlat. Mivel a gyökérsarjról nőtt egyedek sokkal jobb állékonyságúak, mint a tuskósarjak és ugyan a kezdeti növekedése nem olyan nagy (hiszen nem áll rendelkezésére az anyanövény gyökérrendszere, mint a tuskóból előtörő hajtások esetében), de összességében jobb növekedésű.

Gyenge termőhelyeken más a helyzet, de nem tudom, mi lenne a megoldás. Láttam már erősen erodált, meredek területen álló 40 éves akácost, ami a 10 méteres átlagos magasságot nem haladta meg. Ilyen helyek az Alföldön is vannak (ott általában a nagyon rossz minőségű meszes homoktalajokon), amiket akáctemetőnek neveztek. Ilyen területeken azt hiszem, hogy a természetre kell bízni a dolgot.

A tartósan akáccal borított termőhelyek esetében valószínűleg megoldást kell majd találni arra problémára, hogy az akáccal kevés fafaj képes elegyedni, így a talaj kizsigerelése borítékolható. Ezzel kapcsolatos kutatásokról nem tudok, de reményeim szerint zajlanak ilyenek, mert ez egy megoldandó probléma.

Mivel csak egy gyakorló somogyi erdőmérnök vagyok, sajnos ennél kimerítőbb választ nem tudok adni a kérdéseire.


Vendég

#3709

2014-02-23 18:13

Amióta az eszemet tudom, mindig is ezzel fűtöttünk. nagyon jó a hatásfoka, gyorsan nő, így viszonylag könnyen pótolható, a kivágott fa.Nekem a meleget jelenti, és ami a másik legjobb része, a csicsóka-virág, és a mennyei adománya: az akácméz, a csillogó kincs!

Vendég

#3710

2014-02-23 18:20

Nagyon finom az akácméz, és jól lehet melegedni a tüzénél.

Vendég

#3711

2014-02-23 18:20

A leírtakkal nagyon egyet értek !

Vendég

#3712

2014-02-23 18:20

maradjon az akác
erdőkerülő

#3713 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 18:22

#3704: Kispont - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

1. Az akácos többször sarjaztatható, de a fatermés egyre csökkenni fog. Ekkor jön az akácosításnál figyelembe nem vett költség és munka! Ez lehet, hogy csak a következő generációt, örököst fogja sújtani.

2. "akácos átalakítása" vagy "akácosok átalakítása" fogalmakra kell keresni, itt vannak részletes leírások. Ha jól tudom arboricid injektálással, vagy rengeteg munkával lehet csak megszabadulni tőle. A második verziónál a sarjakat többször le kell vágni és eközben meg kell próbálni felhozni valamilyen gyorsan növő, árnyaló fafajokat. Az árnyalás előbb-utóbb visszaveti a sarjak növekedését.

3. Sehogy.


Vendég

#3714

2014-02-23 18:25

Akac, konyhakert betiltas. Normalisak ezek?Az eletunket mikor akarjak betiltani? Ja, mar azt is megtettek. Na nem egeszen ugy van am az, ahogy ok akarjak.

Vendég

#3715

2014-02-23 18:36

Remelem hogy hungarikum less bellole! Az EU mindent betitana es elvenne a Magyaroktul hogyha
tudna! Peldaul a LIba es a libamaj termelest is mart atvetek a franciak stb,stb.!

Vendég

#3716

2014-02-23 18:38

Nem őshonos az akác?Akkor ne vessünk kukoricát,burgonyát stb.
Turcsi

#3717

2014-02-23 18:39

Nem csak az akácméz, de mint legjobb tüzifa is fontos!
Kispont

#3718 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 18:52

#3708: bpetya75 - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Köszönöm a választ!

Én a magam, szakismereteket nélkülöző, átlagos műszaki diplomásként, aki igyekszik megérteni az őt körülvevő világot, az akáccal kapcsolatban - javarészt frissen - megszerzett ismereteimet így tudom összefoglalni (egyelőre nem foglalkozva a kisebb (sáv)erdőkkel, vagy nem egybefüggő elterjedésekkel:

1. két részre kell választani a területeket: az egyik az lenne, ahol a talaj vagy egyéb körülmények indokolják a jelenlétét, rendszeres letermelése nem gazdaságos, vagy nem szükséges/lehetséges. A másik - én így tudom nevezni - az intenzív termelés területe, ahol a kinyerhető faanyag okán van jelen, a jövedelemmaximalizálás a feladat.

2. Az első esetben - Öntől véve a szavakat - "a természetre kell bízni a dolgot". Persze szárazon tartva a puskaport.

3. A második esetben viszont fenntartható gazdálkodást kell folytatni.

A kérdéseim erre a második esetre vonatkoztak.

Az én ismereteimmel ez vetésforgót (és esetünkben úgy hiszem rekultivációt is) jelent, vagy valamilyen - egyszerűen szólva - "trágyázást".

Hol tévedek? Tanítson kérem! :)

Köszönöm!

 


Vendég

#3719 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 19:12

#3713: erdőkerülő - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Köszönöm!

Összefoglalható ez úgy, hogy az akác egy adott területen csak rövidtávon (persze ez több évtized, akár több mint egy évszázad) termelhető, utána egy igen költséges fajcsere vagy művelési ág változtatás szükséges?

Hogy konkrét része is legyen a kérdésnek: az én tizenméter széles, 1960-ban telepített sáverdőm szükségképpen le fog romlani?

bpetya75

#3720 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 19:13

#3718: Kispont - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

A petíció kapcsán olvastam egy cikket, amiben azt ecseteli a szerző, hogy miért szegényíti el az akác a termőhelyét. A lényeg, hogy egy természetszerű elegyes, több fafajból álló erdőben azonos térponton néhány évtized vagy évszázad múltán igen nagy valószínűséggel a korábban ott állótól eltérő fajú egyed fog állni. Ez azért érdekes, mert az eltérő fajok a különböző tápanyagokat némileg eltérő módon és mértékben hasznosítják, és pótolják vissza a talajba. Ez a váltakozás (ha tetszik, természetes vetésforgó) szolgál a talaj kiszipolyozásánsak megelőzésére. Erre egy akácosban nincs mód. Viszont egy valódi vetésforgó, vagyis hogy az akácot 40 év elteltével eltüntetem a területről, szántóként, legelőként, vagy más fajokból álló erdőként hasznosítom és egy újabb forduló után engedem csak vissza az akácot, olyen irreálisan költséges lenne, hogy inkább a "trágyázás" megoldhatóságán kell elgondolkozni szerintem.

Szóval úgy vélem, hogy nem téved, teljesen jó a gondolatmenete.


Vendég

#3721

2014-02-23 19:27

Az akác legyen hungarikum!!
monokultura

#3722 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-02-23 19:30

#3703: bpetya75 - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Ha akarjuk, ha nem, monokultura van, és akkor is létezik ha ellenzem.

Nem fogjuk a kedvedért kiirtani a szőlő-gyümölcsös- és más egynyári ültetvényeinket.  Ismerem a vegyes kulturát is. Talán még nem is éltél akkor. Egy kukorica, egy bab, egy tök, egy fogolymadár. De ilyet már nem találsz. Én még éltem benne. Az idő és történelem kerekét nemigen lehet visszaforgatni. A szülőfalum is elúszna a Tiszától 20 km-re,az eredeti árterületén.

Tudom, hogy van ökológia, ökofiziológia, biogazdálkodás, és nomád tevetartás. Azt is tudom, hogy az USA kukorica övezet "milyen gazdag"  biodiverzitásban. Meg láttam  Argentinia  látóhatárig terjedő szójaföldjeit is (főleg GMO). Az akác ezekhez képest a Kánaán.


Vendég

#3723 Re:

2014-02-23 19:33

#3692: -  

Ennél csak az állatok közérzet-javító intézkedések fontosabbak.Ausztria egyik istállójában zene szólt a teheneknek. Nem kommentálom!!!
Bocs az off-ért, de szerintem megérdemlik. (Akkor is ha nem adnának több tejet tőle, pedig állítólag igen.) Attól, h fogyasztjuk őket még érző lények.
Épp Ausztriában dolgoztam egy magán gazdaságban. Zene ugyan nem volt, de ennél jobb dolguk az állatoknak kevés helyen van. Mégis rossz érzés rágondolni, főleg mióta magam is anyuka lettem. A tehenek folyamatosan tejelnek, és "szülnek", borjaiktól rögtön elválasztják, csak a keserves bőgésüket hallják, a vagonszállítól vágóhídas élményeikről nem is beszélve... Szóval, miért ne lehetne nekik zenét adni, ha attól JOBBAN ÉRZIK magukat? Tök jó, h ilyesmire is gondolnak már! Érzelmi intelligencia kérdése.
  

Vendég

#3724

2014-02-23 19:46

Az Akácfa nagyon szép,és hasznos, írtsa ki a saját kertjét az a gyagyás aki irtani akarja ezt a nagyszerű növényt!Különben,ha igazán ismerné tudná,hogy nem lehet az akácfát megszüntetni,úgyis újra könnyen kihajt!
adaa

#3725 gratulálok

2014-02-23 19:57

a fél erdőnk akác...nem is fogom elkezdeni sorolni itt a hasznát,mert nem is értem hogy ez kinek lehet kérdés!?