Tiltakozás a védőnői méhnyakszűrés ellen

Quoted post

védőnő aki 42 éve dolgozik

#223 Re: Pozitív vélemény a VMP-ről...

2016-07-20 16:13

#17: Pozitív vélemény - Pozitív vélemény a VMP-ről... 

Egy kérdésem lenne csupán hozzád. Hogy számolsz el a lelkiismereteddel?

Minden manuális tevékenységséget csak akkor lehet biztonsággal, hatékonyan kis hiba százalékkal végezni, amit készség szintjén képes művelni az aki végzi. Az évi tizenvalahány kenetvétellel ezt a tudást nem szerzed meg! Annak aki évek, évtizedek óta nem járt nőgyógyásznál, éppen nem a védőnőnél kellene vizsgálatot végeztetnie, hanem nőgyógyásznál komplex szűrést! Az aki ilyen régen volt szűrésen, vagy nem volt évtizedek óta, vélhetően erősen középkorú vagy idős. Náluk nem az anatómia, hanem a gravitáció működik. Mindig biztos vagy benne, hogy "merre jársz" amikor kenetet veszel? Mert én azért ebben erősen kételkedek. Természetesen aki akarja csinálja! De ne legyen mindenki számára kötelező!

 

Válaszok

Pozitív vélemény

#230 Re: Re: Pozitív vélemény a VMP-ről...

2016-08-08 16:08:16

#223: védőnő aki 42 éve dolgozik - Re: Pozitív vélemény a VMP-ről... 

 Abban egyetértünk, hogy a 30 kenet, amit teljesíteni kellett, lehetett volna több is, és az esetenkénti évi tizenpár kenet sem sok. Én szívesen ültem volna még pár hetet a rendelőben, de úgy érzem, ettől függetlenül képes vagyok a méhnyakkenet levételére. Vettem le idős hölgyektől is kenetet (sőt, szűrtem ki malignitást is). Mind értékelhető lett. Szóval nem félek attól, hogy "ne tudnék tájékozódni". Ha pedig így lenne, akkor sem lenne semmi probléma, hiszen vagy meg tudom mondani az adott nőnek, hogy ne haragudjon, de "nem találom a méhszáját", vagy visszajön egy értékelhetetlen kenet, így mindenképpen szakorvoshoz kéne irányítanom. Számomra az nem presztizsveszteség, ha őszintén elmondom, hogy nem tudok neki segíteni, ezért olyan emberhez irányítom, aki tud. Ez külföldön már olajozottan működik, hogy szakdolgozó (ápoló, szülésznő stb) veszi le a méhnyakkenetet, nem gondolom, hogy mi védőnők erre alkalmatlanabbak vagyunk. Sokkal nehezebben számolok el a lelkiismeretemmel, amikor elhanyagoló szülőket látok, és hiába jelzek az illetékes szervek felé, nem történik semmi... Itt legalább megtettem, ami a tudásomból kitelt. A legrosszabb, ami történhet, hogy rossz helyről veszek méhnyakkenetet, és ezért visszajön, hogy értékelhetetlen volt. Ha valaki nem akar nőgyógyászhoz elmenni, nem húzhatom oda a hajánál fogva....

Még egyszer leírom, szerintem is az lenne az ideális, ha minden nő eljárna évente komplex rákszűrésre (és ezt a nőgyógyászok el is végeznék...). De ameddig ez nem valósul meg, addig a VMP is több, mint a semmi...