A Magyar Külügyminisztériumhoz a palesztin államiság kérdésében

Németh László

/ #202 Re: Re: Re: Kerem a szoveg valtoztatasat!

2011-10-23 20:39

#194: Efraim - Re: Re: Kerem a szoveg valtoztatasat! 

Kedves Efraim!

Abszolút megértem az Ön érzékenységét a témában, s mindazokét, akik áldozatai voltak a Holokausztnak.

Ugyanakkor eltartott egy darabig, míg felfogtam érvelése logikáját:

- jelenleg élő magyarok döntő többsége és a jelenlegi kormány nem vett részt benne ->
- ha a Soát emlegetjük, akkor ezzel talán hamis bűntudatot hozunk létre az emberekben ->
- mindez antiszemitizmust szül.

Nekem azonban, magyarként, több problémám is van ezzel a gondolatmenettel.

Először is, Magyarországon már most jelentős antiszemitizmus van. A magyar parlamentben nyíltan antiszemita, rasszista, és sokak szerint valójában náci párt van. S ezt nem a Soáról való megemlékezések, vagy netán azzal való bűntudatkeltés hozta létre.

Másodszor, létezik történelmi, jogi és politikai folytonosság is. S ha a ma élő magyar emberek döntő többsége nem is felelős érte, sőt nem is élt a Soá idején, de Magyarország, és magyar kormány és nép létezett. Különösen igaz ez most, hogy a jelenlegi kormány szellemiségében, jogilag és szimbólumaiban is tudatosan az 1945 előtti kormányok örökösének tartja magát.

Végül pedig, én magyarként igen is azt gondolom, van tartozásunk - a Soá miatt is - a zsidóság felé, s ezt nem a bűntudat-keltés hozta bennem létre, hanem az igazságérzet. S ha felhívjuk az emberek, a kormány figyelmét a múlt hibáira, gyalázatos részvételünkre a Holokausztban, ez nem visszaélés, hanem nagyon is józan beszéd.

Tisztelettel,
Németh László