Nem félünk a Farkastól!

 

PETÍCIÓ

A "Nem félünk a Farkastól" elnevezésű Össznemzeti Cigány Tüntetés szervezői és a Résztvevők petícióval fordulnak

Farkas Flórián Társadalmi Felzárkózási és Cigányügyi Tárcaközi Bizottság társelnökéhez, miniszterelnöki biztoshoz,

Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszterhez,

Balogh Zoltán Az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetőjéhez.

A petíció tárgya:

  1. Farkas Flórián önként mondjon le kinevezéseiről.
  2. Farkas Flórián és az érdekkörébe tartozó minden szervezet, amely közpénzekből is gazdálkodik, tételesen számoljon el a 2010-14-es időszak minden egyes pénzügyi tranzakciójáról. (1.sz. Melléklet)
  3. A kisebbségi választást és választhatóságot érintő Választási Törvények normalizálása. (2.sz. Melléklet)
  4. Mivel elfogadhatatlan, hogy az ORÖ (Országos Roma Önkormányzat) tagjai láthatóan semmit sem tesznek a cigányság kilátástalan helyzetének javítása érdekében; illetve a választáskor elért minimális felhatalmazás- magyarországi cigány népesség nem egész 2%-ának szavazata- elegendő ok arra, hogy kérelmezzük egy új- választott- kisebbségi ügyekért felelős testület felállítását, amely minimum 20 főből áll és tagjai, amennyiben nem teljesítik megfelelően a feladatukat, visszahívhatóak. Ezzel egy időben az ORÖ minden képviselőjének menesztése és az ORÖ megszüntetése.

 

Kérjük, hogy a fent említett változtatásokat fontolják meg és azoknak az érvényre jutását támogatni szíveskedjenek!

 

 

Tisztelettel: A Nem félünk a Farkastól tüntetési csoport nevében

 

2015. március 28

Bangó Attila

főszervező, cigány aktivista

 

 

 

Mellékletek:

1. számú Melléklet              Farkas Flórián és az ORÖ pénzügyi anomáliái                         

Farkas Flórián és az ORÖ néhány érdekesebb ügye

Számos jól jövedelmező funkciója mellett milliárdos ingatlan-beruházásokhoz és több mint 10 milliárd forintnyi támogatáshoz juthatott az elmúlt négy évben állami és uniós forrásból az ország első számú cigányvezetőjeként Farkas Flórián, aki nem csak az Országos Roma Önkormányzat és fiókszervezete, a Híd a munka világába foglalkoztatási szövetkezet, hanem a Lungo Drom elnökeként is sok száz milliót érő székházakat és jól jövedelmező állásokat, zsíros támogatásokat kapott.   

Az Országos Cigány Önkormányzat elnökeként még 1995-2002 között több mint másfél milliárd, számszerűen 1.563.688 Ft állami forrással, az ÁSZ vizsgálati jelentés alapján a pályázati támogatásokkal összesen 1.883.272,- forinttal gazdálkodott.  A több mint másfél milliárd forint bevételből azonban semmi sem maradt, ráadásul tisztázatlan körülmények között elúszott az a vagyon is, amely az államtól kapott MOL részvényekből származott, és 2003-ra mintegy 200-300 milliós forgalmi értékű részvénycsomag volt. A MOL részvényeket az önkormányzat a kisebbségi önkormányzatok költségvetésének, gazdálkodásának, vagyonjuttatásának egyes kérdéseiről szóló 20/1995. (III.3.) Korm. rendelet alapján 35.253 ezer Ft névértéken kapta. A Farkas Flórián által vezetett önkormányzat közgyűlése a 35/1997. (VII.6.) sz. határozata alapján - a MOL részvények eladásáról döntött, és az év végéig ebből 82.949.890 Ft bevétele származott. Az értékpapír értékesítéssel a CODEX Értéktár és Értékpapír Rt-t bízták meg. A részvények a mai, 2015-ös árfolyamon milliárdokat érhetnének, és az éves osztalék évente több száz millió forint nyereséget, bevételt hozhatna az önkormányzatnak. Az Állami Számvevőszék az OCÖ 1999. január 1. és 2003. június 30. közötti időszakra kiterjedő vizsgálata jelentős vagyonvesztést állapított meg, ezért az ÁSZ büntetőfeljelentést is tett a hivatal vezetése ellen.

  Farkas Flórián 2011. januárjában vette vissza a már romára keresztelt országos önkormányzat vezetését, és azonnali támogatásként a költségvetési támogatás mellett 300 millió forint rendkívüli támogatást kapott a kormánytól intézmény-megerősítésre.  Az ORÖ Dohány utcai székházának felújítására még az évben 30 millió forint rendkívüli segélyt kapott a kormánytól, különféle minisztériumi projektek koordinálásra újabb 300 millió forinthoz juthattak.

  2012-ben az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottsága a költségvetési törvényhez egy elrejtett módosító javaslata alapján  lehetőséget adott arra, hogy az Országgyűlés az állami vagyonról szóló 2007 . évi CVI. törvény 36. §-ának (1 ) bekezdése alapján úgy rendelkezzen, hogy a Magyar Állam tulajdonában levő Budapest VIII. kerület, Bezerédi utca 17 . ingatlan szám alatti ingatlan (hrsz . : 34700) térítésmentesen a Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség (5000 Szolnok, Szapáry utca 19 .) tulajdonába kerüljön közösségi célokra. Az egykori józsefvárosi óvoda épülete több mint 300 millió forintot, frekventáltsága alapján közel egymilliárd forintot ér. A hivatalos kormányzati indoklás szerint azért kapta a Lungo Drom éppen azt az ingatlant, mert nincs szükség annak felújítására. Néhány hónappal később viszont a rendkívüli kormányzati intézkedésekre biztosított keretből azonnali hatállyal 150 millió forintot csoportosított át a kabinet a Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség székházának felújítására és a szervezet működési támogatására. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlöny 2012. december 13-i számában jelent meg. Az épületen sem egy tábla, sem egy zászló, sem felirat nem jelzi, hogy ott a Lungo Drom országos központi székháza működik, erre utaló információ csak a választási iroda honlapján lévő hivatalos dokumentumokban található. A Lungo Drom, amelynek Farkas Flórián már közel 25 éve az elnöke, a következő két évben szintén 150-150 millió forint támogatást kapott különféle programokra. Azt nem tudni, milyen országos érdekeltségű programot, rendezvényt tartottak, mert erről sem a magyar sajtó, sem pedig a roma szervezet havonta megjelenő lapja, a Lungo Drom nem számolt be. Természtesen a Lungo Drom továbbra is Szolnokon, a korábbi irodában tartja megbeszéléseit, elnökségi üléseit, az ORÖ-vel kapcsolatos ügyintézéseit. 

  Az ORÖ lapja, az Európai Út havilap a példányaira és az online megjelenésre évente 15 milliót, a Lungo Drom havi lap 14 millió forintot kapott, de kérdés, a példányok valóban megjelentek-e, mert az Országos Szécsényi Könyvtár tájékoztatása szerint a köteles példányokat az elmúlt években nem, vagy hiányosan adták le. Az Európai Út című havilap legutóbbi példányai viszont negyedéves lapszámként jelentek meg. A lapok több képviselő szerint kifizetőhelyként működik, hiszen ott a polgári kormány ideológusai dolgozhatnak, nem tudni milyen díjazás fejében. Az impresszum alapján Farkas Flórián, int az ORÖ elnöke volt a lap felelős kiadója és a szerkesztőbizottság elnöke, főszerkesztője az egykori MIÉP-szóvivő, Zárug Péter Farkas politológus, és szerkesztőbizottság tagja az Orbán Viktor évértékelőket és a polgári köröket megálmodó Granasztói György, valamint az ORÖ hivatalvezetője, Dobóvári Ildikó.  A lap megjelenéseivel kapcsolatban egy évben sem számolt el a közgyűlés felé a felelős kiadó.

  Az ORÖ internetes honlapján, www.oronk.hu, még mindig Farkas Flórián köszönti elnökként az olvasókat, holott októbertől már más irányítja szervezetet, és október 31-től már nem is tagja a testületnek. A rendkívül szegényes információkból nem lehet tájékozódni, milyen programokat koordinál az ORÖ, és az eredményekről sem számolnak be.

  Az áprilisi országgyűlési választásokra az ORÖ 101 millió forint kampányfinanszírozást kapott, de az összegből nem jutott arra, hogy legalább a nemzetiségi listán induló jelöltek nevét feltüntessék, más jellegű kampányeseményről sem számoltak be. Mint ismerestes, alig 4 ezer szavazattal nemzetiségi szószólóként jutott a Parlamentbe Farkas Félix, a Lungo Drom alelnöke, az ORÖ volt alelnöke, Farkas Flórián első számú helyettese.

  Azt, hogy az utóbbi években valójában hány ingatlant, milyen forrásból és mennyiért szerzet az ORÖ, és azok fenntartása éves viszonylatban mennyibe kerül, maguk a képviselők sem tudják. Normatív támogatásból működnek az általános iskolák, bár az intézményvezetők kinevezései körül a képviselők találtak hiányosságokat, amelyek miatt válaszokat várnak Farkas Flórián korábbi elnöktől és a hivatalvezetőtől is.

  Az Országos Roma Önkormányzat égisze alatt működik 2002 szeptemberétől a sziráki Teleki József Általános Iskola és Szakiskola, míg 2002 júliusától a szolnoki Dr. Hegedűs T. András Szakiskola, Középiskola, Általános Iskola és Kollégium, valamint a Tiszapüspöki Általános Iskola. 

  Nem tudni azt sem, az egykori Megyaszói Gyermekotthon épületét milyen árajánlat, vagy megállapodás alapján kapta meg az ORÖ a Borsod Megyei Önkormányzattól, mert mindössze egy megyei közgyűlési határozatot lehet fellelni arra vonatkozóan, hogy a megyaszói külterületi 0135/2 hrsz.-ú és 0136 hrsz.-ú ingatlant az Országos Roma Önkormányzat részére tulajdonba átadja. A beszámolók szerint ebben az épületkomplexumban működik a sportcentrum, hivatalos nevén Országos Roma Szabadidős és Képzési Központ, amelynek létezéséről, hivatalos bejegyzéséről, az intézmény vezetőjéről, illetve az ott dolgozó személyek kilétéről, munkabérükről és idejükről szintén semmit nem tudni.

 

Az ORÖ saját hivatala mellett a Dohány utcai épületének címére bejegyezve Roma Nemzetiségi Kulturális és Foglalkoztatási Módszertani Intézményhálózatot, Országos Roma Könyvtár Levél és Dokumentumtárat, Országos Roma Muzeális Gyűjtemény és Kiállítás Galériát, Országos Roma Kulturális és Média Centrumot, valamint az Országos Roma Missziót is működteti évente mintegy 200 millió forintnyi összegből.

  Az ORÖ közgyűléseit rendszerint Tiszapüspökin, a művelődési házban tartja, amelyre évi négy rendezvényre mintegy 1.5 millió forintot különítenek el. Farkas Flórián az ORÖ elnökeként a teljes költségvetés 10 százaléka felett elnöki keretként szabadon gazdálkodott, de azzal egyetlen esetben sem számolt be a közgyűlésnek, holott erre félévente köteles lett volna. Több mint 300 millió forintot keresnek most a képviselők Farkas Flóriánon, s emiatt büntetőfeljelentést is tettek az ügyészségen.

  A Híd a munka világába nevű foglalkoztatási szövetkezet közel 5 milliárd forintból gazdálkodik, hogy a program révén elősegítse a romák foglalkoztatását. Eddig egyetlen munkahelyet sem teremtettek, de több mint 300 millió forintért vásároltak irodabútorokat, rendeltek titkos tanulmányokat, béreltek méregdrágán, háromszoros áron alsókategóriás gépkocsikat, és vásároltak budapesti székházat, és sok százezres, olykor havi egymillió forintot is meghaladó bérezéssel töltetnek be állásokat. A szövetkezet elnöke természetesen itt is Farkas Flórián, országgyűlési képviselő, aki miniszterelnöki biztosként saját magát felügyeli.

  Bár Orbán Viktor kijelentette, hogy Farkas Flóriánnak társadalmi megbízatás alapján, külön jövedelem nélkül kell ellátnia hivatalát és elvégeznie a cigányok istápolását, a parlament honlapján található vagyonnyilatkozata alapján kiderült, miniszterelnöki biztosként havi 997 ezer 200 forint jövedelmet kap országgyűlési képviselői illetménye és költségtérítése mellett. Azt, hogy a szövetkezet elnökeként mennyit keres, nem tünteti fel, míg korában az ORÖ elnökeként – vagyonnyilatkozata szerint – parlamenti mandátumával járó javadalmazása mellett igaz, ezt csak 2014 januárjában leadott nyilatkozatában tüntette fel, havi 385 ezer forint tiszteletdíjat kapott. Teremésztesen hivatali autó, sofőr, üzemanyagkártya, teljes költségtérítés, is járt az elnöki megbízatása mellé. A Lungo Drom vezetőségi tagjainak elmondása szerint Farkas Flórián természetesen a roma civil szervezet elnökeként is kap fizetést, költségtérítést. Farkas Flórián már negyedik ciklusát tölti Országgyűlési képviselőként, a Fidesz frakcióvezető-helyettese,  bizottságok tagja. 

  A még Farkas Flórián által vezetett Országos Önkormányzat 24/2014 (05.16.) közgyűlési határozatában 42 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül úgy döntött, hogy az ORÖ használatába adott állami ingatlanokat a Foglalkoztatási Szövetkezet részére, vagyis az ORÖ minden ingatlanvagyonát, átadja térítésmentesen tulajdonba a szintén Farkas Flórián által vezetett szövetkezetnek. Mivel Farkas Flórián tudta, hogy az összeférhetetlenségi törvény értelmében nem lehet az ORÖ elnöke, átmentette a vagyont az általa létrehozott és irányított, több milliárdból gazdálkodó szövetkezetbe. Hegedűs István kijelölt és megválasztatott elnök javaslatára Farkas Flórián örökös elnöke marad az önkormányzatnak, a Dohány utcai épületben önálló irodát és költségtérítést kap, sőt vezetheti a közgyűléseket, ha ahhoz van kedve.

  A Híd a munka világába szövetkezet projektjének keretében újabb irodákat és székházakat vásárolnak, illetve bérelnek majd a titkolt fővárosi Gellérthegy utcai székház mellett, közel 600 millió forintért. A dokumentum szerint közel 300 millió forintot terveztek a budapesti székházra, amelyet sajtóhírek szerint 205 millió forintért vásároltak meg, és 20 millió forintért újítottak fel.

 Budapest mellett Gödöllőn, Szolnokon, Miskolcon, Hódmezővásárhelyen, Pécsett, Veszprémben és Zalaegerszegen vásárolnának vagy bérelnének ingatlant iroda céljából.

  Farkas Flórián által irányított Híd a munka világába szövetkezet korrupció gyanús pénzköltései miatt Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter tárcája, az ügyészség, az adónyomozók, valamint az ORÖ közgyűléseivel kapcsolatban a kormányhivatal is vizsgálatokat indított. Aggályosnak találják azt is,  hogy az ORÖ a Magyar Államkincstár felé a 2014-es Gyorsjelentés összesítő riportot úgy adták be, hogy abban egyetlen egy számot sem tudattak, mintha az Országos Roma Önkormányzat egyetlen fillér támogatást sem kapott volna a tárgyévre vonatkozóan, és nulla forint pénzforgalom mellett működtette volna ingatlanbirodalmát.

Az Országos Roma Önkormányzat pénzköltéseit az Európai Csalás Elleni Hivatal is vizsgálja.

A Fővárosi Főügyészség 15 nappal meghosszabbította az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) részvételével zajló Híd a munka világába program gyanús pénzköltései miatt kezdeményezett vizsgálatot.

 A gyanús költések ellenére sem indít vizsgálatot a Miniszterelnökség sem a Kehi az Országos Roma Önkormányzat részvételével zajló Híd a munka világába program forrásainak felhasználásával kapcsolatban.

 A norvég civil pénzek osztását menedzselő Ökotárs Alapítvánnyal és társaival nem volt ennyire visszafogott a Kehi, júniusban mindenfajta bejelentés nélkül razziáztak a kormányzattal szemben kritikus hangot megütő szervezeteket is támogató Ökotársnál.

Némi információ a Híd a munka világába költségeiről:

 Összesen 28,7 millióért, egyenként 3 millióért béreltek autókat fél évre, 31 millióért vettek irodabútort, az irodát pedig 26 millióból újították fel. Emellett 31 millió forintot költöttek egy tanulmányra a "toborzás eljárásrendjének kidolgozásáról", 19 milliót pedig egy másikra, amely arról szólt, hogy milyen szoftvereket kellene megvásárolniuk. Ezután 31 millióból alakíttattak ki egy számítógépes hálózatot, és 21 millióért vettek összesen 7 darab számítógépet. 30 milliót adtak egy médiaügynökségnek médiavásárlásra, 31 millióért pedig egy másik ügynökséget bíztak meg sajtószóvivői feladatokkal, 30-30 milliót költenek projektmenedzsmentre és a projekt számvitelére, 13 milliót pedig nyomdai szolgáltatásokra.

 A projektre szánt pénzből valójában viszont egyetlen munkahelyet sem teremtettek.

                                                                                   

2.számú Melléklet    2011. évi CCIII. törvény az országgyűlési képviselők választásáról                           

2011. évi CCIII. törvény

az országgyűlési képviselők választásáról[1]

7. A szavazás

11. § Az országgyűlési képviselők választása egyfordulós.

12. § (1) A magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgár

a) egy egyéni választókerületi jelöltre és

b) egy pártlistára szavazhat.

(2) A magyarországi lakóhellyel rendelkező, névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgár

a) egy egyéni választókerületi jelöltre és

b) nemzetiségének listájára, ennek hiányában egy pártlistára szavazhat.

(3) A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgár egy pártlistára szavazhat.

Az országgyűlési képviselők választása egyfordulós, melyen magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgár egyéni választókerületi jelöltre és pártlistára; magyarországi lakóhellyel rendelkező, a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgár egyéni választókerületi jelöltön kívül nemzetiségének listájára szavazhat; pártlistára csakis nemzetisége listájának hiányában szavazhat. Határon túli nemzettársaink kizárólag pártlistára szavazhatnak



[1] Kihirdetve: 2011. XII. 30.