Pedofíliamentes Magyar Narancsot!

Quoted post

alfredappel

#85 legalább a Lolitát ne

2014-03-14 16:05

Sajnos ez a kétségkívül jószándékú és támogatásra érdemes kezdeményezés bizony megcsúszni látszik a mögötte álló meglehetősen végletes és egyszerűsítő szemléletmód banánhéján. Bár bagatell mellékszálnak tűnhet, e szemléletmód durva tarthatatlanságát mi sem példázza jobban, mint a "Lolita egy tizenkét éves gyerek, akit anyja halála után a nevelőapja elrabol és rendszeresen megerőszakol" mondat. Túl azon, hogy a cselekmény ilyetén összefoglalását még talán egy bíróság sem tekintené tökéletesen elfogulatlannak, a Lolita egy fikciós mű, amely kétségkívül rengeteg interpretációs lehetőséget megenged; hogy azt ne mondjam, bizony egy hosszú, bonyolult és nehezen érthető szöveg. Nabokov mintegy 300 oldalas - talán ebben egyetértünk - zseniális regényét ebben az egysíkúan moralizáló, bűnös-áldozat kettősségben megragadni legalább annyira inadekvát, mint Woody Allen híres bonmot-jával azt mondani a Háború és békéről, hogy "az oroszokról szól". A gyermeklét - legalábbis az én emlékeim szerint - nem "aranykalitka", egyáltalán nem "az ártatlanság kora", ugyanakkor a gyerekek traumáktól való védelme értelemszerűen a felnőttek dolga, a mi felelősségünk. Ezt viszont egyáltalán nem könnyíti meg, ha a kiskorúakat érő szexuális abúzusok szerteágazó, szövevényes és nehezen átlátható jelenségcsoportját a hatalommal bíró, tárgyiasító heteroszexuális férfiak és a tudatlan, reflektálatlan gyereklányok valamiféle abszurd sakkjátszmára hajazó küzdelmeként írjuk le. Sajnálom.

Válaszok

xxx xxx
Budapest

#86 Re: legalább a Lolitát ne

2014-03-14 16:07:30

eastern sugar
Vendég

#98 Re: legalább a Lolitát ne

2014-03-15 11:26:17

#85: alfredappel - legalább a Lolitát ne

ez így tökéletes, nekem nem is kell hozzászólást írnom. :)

a petíciót aláírtam, és fontosnak tartom, hogy legalább az úgynevezett liberális média ne csak a férfiak játszótere legyen, ahol mindig az van rendben, amire a szerzőnek éppen feláll. hovatovább nevetségesnek tartom, hogy a mindennamű rasszizmusra, antiszemitizmusra, homofóbiára stb ugró magyar narancs bármilyen szexista tartalmat közölhet, a szexizmus csak akkor baj, ha fideszes szájából jön ki, ha a mi kutyánk kölyke, és nekünk éppen feláll, akkor minden oké, és nincs itt kérem semmi probléma.

elkötelezett feminista vagyok. de a petíciónak az  mondata, hogy "a férfiak jó része tekint szexuális tárgyként a kislányokra", hát bocs, de bazmeg. úgy is mondhatnám, ne legyünk meglepve, hogy a férfiak jó részét ezzel a súlyosan igazságtalan szöveggel az egész, rettentően fontos témától csak elidegeníteni lehet.