Tárgyalásokat a felsőoktatásért!

xy

/ #180 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paradigma váltás jön

2012-12-31 15:15

#179: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Paradigma váltás jön

Ezt kéne megérteni: nem kell mindenkinek diplomát adni! Régen ez így is volt, de most természetresnek veszik, hogy minden 10-es IQ felettinek jár. A diploma az egyfajta szellemi elitet jelent és nem az átlag, vagy átlagalatti embereknek találták ki. Ha mindenkinek osztogatjuk, akkor lehúzzuk az értékét és kicseszünk a szellemi elittel. Feljebb ugye egy kereskedő írta, hogy meg lehet élni nyelvvizsga nélkül. Ja, egy kereskedő középszinten elvan vele, de felső szinten szükséges tárgyalinia a külföldi partnerekkel. Ugyanez igaz más szakmákra is. Ha azt akarjuk, hogy a "Külföld" Magyarországot komolyan vegye, akkor szükséges az, hogy legalább egy diplomás emberrel meg tudják értetni magukat és viszont. Szégyen, hogy ezen megy itt a vitázás! Én is vért izzadtam az angollal, de végül össze tudtam hozni, és a mindennapi munkám nélküle nem is menne. A feleségem angoltanár és egy kezemen meg tudom számolni, hogy hány olyan tanítványa volt, akinek nagyon nehezen sikerült, vagy végül feladta. Ezek viszont nem is egyetemi végzettségűek voltak. Diplomát nem sajnálatból, hanem teljesítmény alapján kell osztani. Ha ezért nevez valaki diákellenesnek, az az ő baja. A gyerekneveléshez is kell néha szigorúság, de azt nem tartom gyerekellenességnek, ha nem veszek neki minden hisztirohama alkalmából csokit, sőt! Ugyanez igaz a "diákellenességre": ha nem követelünk, akkor nem lesz meg "később a piacon az értéke". A fát, ha metsszük szebb gyümölcse lesz, stb. Leírjam még 50 másik verzióban?

Kicsit más: Amikor a ZH-n mutatjuk p.l. a háziméhet és néhány mafla tekintetű izmos diák gyűri a homlokát, majd nem ír le semmit, akkor egymásnak csak annyit mondunk: "de jó kőműves, vagy ács lenne belőle". És senki ne értse félre: nem nézem le őket, azok a munkák is legalább olyan fontosak, mint a biológus; én biztos nem tudnám megcsinálni! Nem is mentem annak. Aki nem alkalmas a diploma megszerzésére, az viszont még felvételin szelektálódjon ki és ne csesszen el 5-10 évet az életéből olyannal, ami neki nem megy, illetve ne csessze az oktatók idejét és ne húzza le a diáktársait!