NEM, A KÉMIAI SZÚNYOGÍRTÁSRA
Csatlakozz, a CIVIL TILTAKOZÁSHOZ!
A petíció célja: SOHA TÖBBÉ NE VÉGEZZENEK KÉMIAI ANYAGGAL SZÚNYOGGYÉRÍTÉST GYÖNGYÖSÖN. (Beleértve Mátrában található városrészeket.)
Van olyan helyzet, mikor az emberek többsége és az észszerűség megkívánja, hogy védekezzünk a szúnyoginvázió ellen. HA AZ ÚN. CSÍPÉSSZÁM INDOKOLJA, akkor is csak KIZÁRÓLAG BIOLÓGIAI MÓDSZERREL történjen a gyérítés. Fontos, hogy a csípésszám mérését ne a gyérítésben érdekelt vállalkozás végezze."A biológiai (vagy más néven lárvicid) módszer egy TERMÉSZETBEN ELŐFORDULÓ baktériumot (Bacillus thuringiensis israelensis) alkalmazva a vízben fejlődő csípőszúnyoglárvákat célozza. A baktérium által termelt fehérje a szúnyoglárvák tápcsatornájában, adott pH-tartományban válik toxikussá, ezáltal jelentősen szelektívebb gyérítést tesz lehetővé a kémia szer alkalmazásával szemben.A KÉMIAI MÓDSZER ALKALMAZÁSA ESETÉN a szer egy szintetikus piretroid vegyület, a deltamethrin, amely alapvetően neurotoxikus (idegrendszert károsító) hatása révén végez a rovarokkal – FONTOS HANGSÚLYOZNI, HOGY NEM CSAK A SZÚNYOGOKKAL VAGYIS NEM SZELEKTÍV!
Vízi szervezetekre extrém toxikus; halakban, kétéltűekben, puhatestűekben, illetve vízi növényekben is felhalmozódhat, és a SZAKIRODALOM alapján egyes vízi és szárazföldi fajok esetében egyaránt eredményezhet viselkedésbeli, táplálkozási, fejlődési, illetve populáció szintű zavarokat, diszfunkciókat." Ezeket a tényeket Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriuma közölte.
"A Pesticide Action Network Europe friss felhívása szerint, amelyben számos tudományos eredményre hivatkoznak, az ilyen szúnyoggyérítésekkor Magyarországon is használt szer, a deltametrin, agykárosodást okozhat a magzatokban és a fejlődő gyerekekben, még az engedélyezett, hivatalosan biztonságosnak tekintett dózisok mellett is, mondta a Telexnek Kemenesi Gábor virológus."
UI: "A szúnyogok kémiai adulticid kezelése, vagyis amikor a kifejlett, repülő szúnyogokat, és minden más rovart egy kémiai szerrel permeteznek, az Európai Unióban és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásai szerint is kizárólag az általuk indukált egészségügyi vészhelyzet esetén és kizárólag célzottan, az érintett területre korlátozva ajánlott. Erre a kezelési módszerre úgy kellene tekinteni, mint egy végső megoldásra a járványok megfékezése érdekében. Nem véletlen az sem, hogy az EU-ban már csak egyetlen, erre a célra használható szer engedélyezett, illetve, hogy néhány évvel ezelőtt, 2020-ban betiltották a szer repülőről történő, úgynevezett légi kijuttatását. A korlátozások oka a szer kiszámíthatatlan elsodródása és ökoszisztémára gyakorolt hatása. Az Európai Unió tilalma ellenére a hazai gyakorlat külön engedélyezéssel, időszakosan, évről évre újra csatasorba állítja a repülőgépről történő gyérítést. Ennél is aggasztóbb, hogy túlnyomórészt még mindig a kémiai kezelés dominál Magyarországon ráadásul tartósan ugyanazzal a szerrel. 2022-ben az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) által közölt adatokalapján a szúnyoggyérített területeken 99,7 százalékban (4 530 271 hektáron) kémiai kezelést végeztek és csupán 0,3 százalékban (13 227 hektáron) alkalmaztak biológiai módszert. A rovarközösségek összeomlása önmagában katasztrófa. Nem túlzás azt mondani, hogy rovarok nélkül mi sem élnénk, egyszerűen nem lenne mit ennünk. Ezt az összeomlást azonban szorosan követi a madarak eltűnése Európa-szerte. Egy nemrég megjelent tanulmányszerint az elmúlt 37 évben 25 százalékkal csökkent az európai madárállomány mérete. A madarakra nem elsősorban esztétikumuk miatt van szükségünk; kulcsszerepet töltenek be a világ ökoszisztémáinak működésében, közvetlen hatással vannak egészségünkre, a gazdaságra és az élelmiszer-előállításra is.
A válogatás nélküli, kémiai írtás sok védett faj, például fecskék, denevérek táplálékának mennyiségét és minőségét is csökkenti. Védelmükhöz hozzá kell tartoznia annak is - nemcsak, hogy nem bántjuk őket - hogy nem írtjuk ki a táplálékukat...️ Ideje változtatni.Kérünk, támogasd az ügyet, írd alá a petíciót és oszd meg! Köszöni az élővilág!
Fotó: Facebook / Trombitás Katalin
Rab Gábor Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével