Ne szűnjön meg a Társadalmi tanulmányok (BA) alapszak!

tari

/ #7 Válasz

2015-04-30 16:08

Mx2-nek és hm-nek írom ezt:

1. Először is nézzük azt a linket.
Nem kicsit csúsztat a cikk. Mert ugyan szép meg jó dolog az, hogy a bölcsészek egy jó része foglalkoztatva van, meg az is, hogy diplomás munkát végez.
Az első kérdés az, hogy milyet? A szakukban helyezkedtek el, avagy nem? Azt csinálják, amit tanítottak nekik, avagy nem? Mert ha jobban megnézzük, rájövünk, hogy a mérnökökkel ellentétben a bölcsészek egy tetemes része nem a saját szakában helyezkedik el.

2. A másik kérdés az, hogy egyáltalán szükséges-e ennyi bölcsész állás?
Az egyértelmű válasz az, hogy nem. A munkahelyek (főleg az államiak) nagyon sokszor előírnak bölcsész-jellegű végzettséget. Miközben persze az illető olyan munkát fog végezni, amihez egyáltalán nem tudja kamatoztatni a főiskolán/egyetemen megszerzett tudását. Sőt!

3. A harmadik, amit említettetek, hogy az irodákban lassú az ügyintézés, mert kevés az ember.
Ilyennel ne nevettessetek már! :)
Nem azért lassú az ügyintézés, mert kevés az ember, hanem azért, mert túl sok. Mert millió kézen-közön megy át minden, és eközben egyik hivatal sem akar felelősséget vállalni semmiért. Egymásnak passzolják a feladatokat, és még a legpitiánerebb aláírást is csak a legnagyobb főnök adhatja (mert senki más nem vállalja a felelősséget), és mire elé kerül, addigra eltelik pár hét. A sok ember meg azért van, mert ha optimalizálnánk az állami hivatalokat, akkor már holnap ki kellene rúgni vagy 3-400 ezer embert. Azt meg ugye nem lehet, mert mi is lenne akkor, ha ennyi ember nem járhatna be papírokat tologatni pénzért?! Pedig a 21. században élünk, az informatika, a számítógépek, az adatbázisok és az internet világában. Ne mondja már nekem senki, hogy ha a 80-as években 500ezer állami alkalmazott ellátta az államügyeket írógéppel írt papírokkal (és már akkor is nagynak tartották a bürokráciát), akkor ma az informatika korában ugyanehhez 850ezer ember kell! :D
Szóval nem kevés ember van az irodákban, hanem épen túl sok. Mert a bölcsész diplomás embereket valahol el kell helyezni. Hiszen az mégsem járja, hogy valahol valódi, ne adja az ég, nehéz vagy felelősséggel járó munkát kelljen végezniük!


Hogy mondjak pár példát a környezetemből:

- Bemész bármelyik önkormányzati irodába, és a sok bölcsész végzettségű ember mit csinál? Olyan munkát végez, amit 8 általánossal meg egy ECDL tanfolyammal öreganyám is elvégez. Ehhez aztán tényleg kell a szociológia szak! Papíron persze bölcsész kell oda, mert milyen jól néz már ki, hogy ennyi diplomást foglalkoztatunk, és emiatt az önkormányzatok így hirdetik meg az állást. A probléma csak annyi, hogy rohadtul nincs szükségük arra a képzésre, amit kapnak. Mert a munkájuk kimerül jelentések meg levelek írásában, illetve formanyomtatványok kitöltésében. (Nem kell bemutatni, öcsém önkormányzatnál dolgozik.)

- A haverom barátnője germanisztika szakot végzett. Most fordító. Valóban diplomás munkája van, legalábbis papíron, a kérdés már csak az, hogy volt-e értelme germanisztikát tanulnia. A választ ő maga adta meg, mikor megkérdeztem tőle, hogy mi értelme volt. Azt mondta, hogy amit ott tanult, annak már 90%-át régen elfelejtette, és soha nem vette hasznát.

- A politológiáról itt már kifejtették elég velősen. Volt neki egy videója is a politológusokról, ami még jobban kifejti, de nem találom.

- Egy újabb kedvencem a rendezvényszervező meg az andragógia. Van a városunkban egy rendezvényszervezői diplomával bíró hölgyike az önkormányzat alkalmazásában. Legtöbbször óvodás meg kisiskolás csoportoknak szervez rendezvényeket, 20-30 főre főként a könyvtárban. Értsd: beültetnek 20-30 gyereket egy terembe meg odahív valakit aki előadást tart nekik 2-3 órában, és kész. Ezért tényleg megérte 3 évet tanulnia.

- A városunkban a könyvtárban 4 könyvtáros van, meg egy főnökasszony-szerűség. Első kérdés: miért? Miért kell arra a munkára 5 ember, amikor két általános iskolás kisgyerek is megcsinálja azt a rettenet nehéz munkát? Általános iskolai végzettséggel bárki elvégezné ezt a melót, és csak azért kellene kettő ember, hogy ha az egyik elmegy WC-re, addig is legyen valaki az asztalnál. Mégis 5-en vannak ott, akik "dolgoznak". Ráadásul főiskolai diplomával! Miközben ha két 12 éves kisgyereknek adok naponta 3 tábla csokit meg egy csomag cukorkát, akkor két órányi betanulás után simán elvégzik azt a munkát. Négy évig képezték őket azért, hogy egy dedós színvonalú tevékenységet végezzenek, amit 2 óra alatt bárki elsajátít. És 5-en végzik, mert amúgy a másik 3-nak nem lenne munkája. És persze magasabb bért kapnak, mert ugye ők "diplomások", holott még egy közmunkás fizetést is sokallok azért a melóért. És végzik a világ legkönnyebb munkáját, miközben ugyanezért a pénzért (avagy éppen kevesebbért) napi 8-12 órát robotol valaki a szalag mellett.


És erre mondja valaki azt, hogy a bölcsészek milyen frankón vannak alkalmazva, és hogy milyen nagy szükség van a munkájukra?
Ne röhögtessetek már! :)
A bölcsész szakokon végzett emberek kétharmada soha nem fogja használni az ott megszerzett tudását! Ráadásul harmada-fele eleve olyan munkát végez, amit középiskolai végzettséggel (de akár még általános iskolai végzettséggel is) simán elvégez bárki.
Ehhez miért kell 3-4-5 évig üldögélni meg bulikázni állami pénzből?


Az állami pénz meg bizony azt jelenti, hogy mások fizetik, nem ő. Számomra nem elfogadható érv az, hogy anyu meg apu fizet adót. Egyrészt mert az nem ő, hanem anyu meg apu. Másrészt azért, mert anyu meg apu sem biztos, hogy fizet adót. Harmadrészt azért, mert nem hoz hasznot a társadalomnak a végzettsége (ahogy fentebb kifejtettem).

"miért baj az ha az ember szabadon szeretné megválatasztani azt, amit tanulni szeretne"
Senki nem írta, hogy baj lenne. Legyen csak, ami akar. De ne mások pénzén!
Mindössze ennyit írtam.
Engem is érdekelnek a művészetek, mégsem megyek művészeti iskolába állami pénzen, hanem ami érdekel azt vagy megtanulom magam, vagy fizetek azért, hogy megtanítson rá más. Miért? mert attól, hogy érdekel, még nem lesz haszna belőle a társadalomnak. A hobbimat ne mások fizessék már!

"Addig szükség van társadalomtudósokra."
Erre csak azt tudom mondani, amit a vallásokra:
A vallások megoldást kínálnak olyan problémákra, amelyek vallások nélkül nem is léteznének. :)
Jó, igen, ez túlzás volt részemről. De ezeket a problémákat józan paraszti ésszel is meg lehet oldani, más szakterületek bevonásával. (Arról nem is beszélve, hogy azóta lett egyre rosszabb a helyzet az általad említettek körében, amióta ilyen embereket képzünk. Attól, hogy lesznek társadalomtudósaink, azok milyen megoldást adnak mondjuk arra a problémára, hogy a férfiak nyugdíj terén negatívan vannak diszkriminálva a nőkhöz képest? Beszélgetnek róla? Mert hogy megoldást ők nem fognak adni rá, az biztos. Viszont józan paraszti ésszel is egyértelmű, hogy ezt a helyzetet könnyű lenne kezelni - egy politikai döntés, és kész.)

 

Szóval nekem továbbra is az a véleményem, hogy az államnak csak azt a képzést kellene támogatnia, ami valódi hasznot is hoz a társadalomnak. Hobbbikat csak ne fizessünk már!