Társasházi közös költségek egyenlő elosztása ill. fogyasztás alapján

Közös költség 3 részre osztható szét:
1. Megtakarítás, felújítási alap, céltartalék (Akár ezt a hármat is külön lehet kezelni.)
2. Fenntartási, fogyasztástól független költségek
3. Fogyasztástól függő költségek
Első kettőt egyformán használják lakásonként, mindenkit érint lakásonként, fogyasztástól függetlenek. Miért kellene eltérően megfizetni?
Fogyasztástól függő költségeket viszont annak megfelelően kell elszámolni, külön lehet és külön is kell(ene) kezelni a társasház elszámolásában.
Ezért jött létre ez a petíció, hogy a mára már elavult tulajdoni hányad alapú költség elosztást helyesbítse. Felváltsa egy pontosabb elszámolásra, mindenki annyit fizessen amennyit használ, ne többet és ne kevesebbet.
Jelenleg a társasházi törvény tulajdoni hányad szerint osztja el a közös költség mértékét. A társasházak eltérhetnek ettől ha az SZMSZ-ben rögzítik.

közös költségből a társasház fenntartására, fejlesztésére, szolgáltatásokra fordított összeg jelentős részét minden lakó, tulajdonos egyformán veszi igénybe. Ezért ezeket egyenlően kellene elosztani.
Miért kellene nagyobb költséget vállalnia, mert nagyobb a lakás, olyan költségekért amely mindenkit egyformán érint.
Ilyen például
- A társasház bejáratához vezető út tisztán tartása
- Lépcsőház takarítása
- Közös képviseleti díj
- Tűzvédelmi felülvizsgálat
- Bankköltség
- Társasházkezelő szoftver díja
- Víz-csatornadíj
- Lépcsőház karbantartás (Kivéve ha valaki hibájából sérült meg valami)
- Síkosság mentesítés, útszórósó
- Fogyasztásmérők leolvasási díja
- Mérőórák, hőmennyiségmérők cseréjének költsége (maga az óra a lakás költsége)
- Szennyvízvezetékek karbantartása vagy a tetőfelújítás

Fogyasztás arányos is lehet és egyenlő is (de semmiképp sem négyzetméter arányos)
- Lépcsőház áramfogyasztása viszonylag azonos lakásonként (Kivéve ha üzlethelyiségként üzemel egy lakás esti órákban, pl. kozmetika, konditerem, nyelvtanfolyam)
- (1 db) közös gázkazán karbantartása, üzemkész állapot egyforma érdek

Gázkazán karbantartás díja
Jelenleg az EU tiltja a társasházak gázfogyasztás díjának m2 alapú elszámolását. Ezért hőmennyiségmérő alapján fizetendő a gáz fogyasztása. Ez így rendben is van.
Viszont ha a m2 alapú elszámolás tiltott, a gázkazán karbantartásának a költsége tulajdoni hányad alapján is szintén tiltottnak kellene lennie. Hiszen aki többet fűt pl. 28 fok, tele engedett fürdőkádban, forró vízben wellnessezik, egyértelműen többet veszi igénybe a gázkazánt, mint aki alig van otthon, vagy elég neki a 21 fok, hiába nagyobb a lakás 1 szobával, kevesebbet használja a gázkazánt.
Tulajdoni hányadba beleszámít egy garázs, tároló tulajdonjoga is, ezeket viszont jellemzően nem fűtik. A kazán karbantartást (és vele együtt minden más díjat) is felszámítják a tulajdoni hányada miatt. Ez egyáltalán nem helyénvaló.
Ehelyett korrektebb elszámolás lenne a gázkazán működésére való költség egyenlő elosztása, legjobb lenne a hőmennyiségmérő és melegvíz fogyasztás alapján. Mindenki annyit fizetne amennyit használ. Egyáltalán nem törvényszerű, hogy valaki többet fogyaszt, fűt, mert nagyobb a lakás. Mérőórákkal, számokkal nem lehet vitatkozni, egyértelműen mutatják a valós fogyasztást, fizetendő összeget.
Esetleges gázkazán csere költsége is hőmennyiségmérő alapján számolandó el.
Pl. egy újonnan létesülő napelem költségét fogyasztás alapján el lehet számolni lakásonként. Egyértelműen fogyasztás alapján használatos, a költségben is nagyobb mértékben kell részt vennie a nagyobb fogyasztónak, hiszen várhatóan ő fogja elhasználni.

Biztosítási díj, felújítási alap ami esetleg indokolhatja a m2 alapú elszámolást. Viszont a felújítási alapot, megtakarítást, nyilvánvalóan külön számlán kell kezelni a fenntartási költségektől. 1 tételt nem nagy dolog külön elszámolni.

Ezzel a módosítással semmivel sem bonyolultabb elszámolni, mint a jelenlegi tulajdoni hányad alapján történő költség meghatározás, viszont egyenlőbb bánásmódot tesz lehetővé, ráadásul azoknak kedvez akik keveset fogyasztanak. Célom, hogy átlátható legyen ki, miért, mennyit fizet. Mindenki azért fizessen amit használ, annyit amennyit használ.
Átalány fizetőknél is van elszámolás év végén, annak megfelelően ugyanúgy elszámolható.

Egy egyszerű excel táblázatban is kiszámítható, akár átalány, akár diktálás után fizet. Illetve nem is szükséges számolni semmit, elegendő a változókat beírni (fogyasztás), a függvények pedig teszik a dolgukat. A fogyasztástól független költségeken sincs mit számolni, azon kívül, hogy elosztani annyival ahány db lakás van. Mindössze hajlandóság szükséges egy igazságosabb elszámolásra.

Viszont tulajdoni hányad alapján eltérő szavazati jog jár, ezen is szükséges módosítani, ha egyenlően fizetik a mindenkire tartozó költségeket. Módosítható lakásonként 1 szavazati jogra. Ha 2 tulajdonos is van akkor felezni a szavazati hányadokat, mindketten félig birtokolják a lakást.
Ezen kívül az albérlőknek is egyenlőbb esély, lakhatás.
 
Kérem a hasonlóan gondolkodókat segítsék, hogy létrejöhessen ez a javaslat.

Indoklás:

Célom, hogy átlátható legyen ki, miért, mennyit fizet. Mindenki azért fizessen amit használ, annyit amennyit használ.

Petíció aláírása

Aláírásommal elfogadom, hogy Szabó Lina láthatja az általam ezen az űrlapon megadott összes információt.

A lakcímét nem tesszük közzé az interneten.

Az irányítószámát nem tesszük közzé az interneten.

E-mail-címét nem fogjuk interneten közzétenni.

E-mail-címét nem fogjuk interneten közzétenni.


Hozzájárulok ahhoz, hogy az ezen űrlapon megadott adatokat a következő célokból feldolgozzák:




Fizetett hirdetés

3000 embernek fogjuk hirdetni ezt a petíciót.

Tudjon meg többet...