A harcsák tilalmi szabályozásának módosítása

Quoted post


Vendég

#16 Re: Re:

2011-12-11 13:47

#10: Olti Miklós - Re:

Tisztelt Olti Miklós!

 

Az Ön által felsorolt ellenvéleményekre szeretnék röviden reagálni.

1. Az Ön által leírt megállapítás tény, de mivel egyre többen vagyunk akik tarthatatlannak ítélik meg a jelenlegi helyzetet ezért én nagyon nagy kivetnivalót nem találok az ilyen "címen" történő aláírásban.

2. A petíció a horgászokat nem tiltaná ki a harcsák ívási időszaka alatt a vizeinkről. Egyszerűen arról van szó, hogy ez a halfaj is kapja meg az őt megillető teljes körű védelmet az ívási időszakban. Ennek ellenére a törvényt tisztelő horgászok több, a tilalom alól felszabadult, halfajra horgászhatnak ebben az időszakban teljesen szabályos körülmények közt, akadályozva ezzel az orvhalászok tevékenységét (személy szerint kétlem, hogy ez jelentősen befolyásolná a tevékenységüket a legtöbb vízterület esetében).

3. Ez egy ördögi kör. Ön épp egy a morálra talán kedvező hatást gyakorló kezdeményezést bírál több pontban. Természetesen tudom, hogy akik eddig is szabálytalanul jártak el azok ezután is megteszik, akik eddig is visszaengedtek minden harcsát az ívási időszakban (ill. azon kívül), szintén továbbra is ezt fogják tenni. De talán feltételezhetem, hogy a horgásztársadalomban azok a horgászok vannak többségben, akik a megengedhett mennyiségű halat elviszik azonban mindezt a szabályok betartása mellett teszik. Ez a szabálymódosítás az Ő hozzáállásukon kíván változtatni, mivel a jelen körülmények közt más eszközzel nem lehet, így a szabályok módosításával. Abban természetesen csak remélenykedni lehet, hogy ennek a módosításnak lassú de látható hatása lesz a morál váltuzására is.

4. Tegye a szívére a kezét, az ívási időszakban elejtett nagy méretű harcsáknak hány százaléka kerül a családi asztalra. A nagy részük megy valamelyik étterembe... Úgy gondolom, hogy aki a fenti időszakban friss halat szeretne a családi asztalra tenni (akár megélhetési dologról van szó, akár egyszerűen azért mert szereti a család a halat) az érje be csukával, süllővel, vagy épp keszegfélékkel, amelyek ebben az időszakban szabályosan foghatók. Ugye azért ha belegondolunk nem túlzott lemondás ez a család részéről?

A fenti véleményem ellenére a leveléből több dologgal egyet tudok érteni a morállal és a szabály betartásával/betartatásával kapcsolatban is. Azonban úgy gondolom, hogy az első lépéseket meg kell tenni egy jó irányba, és ez a petíció ezt szolgálja.

 

Üdvözlettel:

 

Czimmerer Zsolt

 

 

Válaszok


Vendég

#20 Re: Re: Re:

2011-12-11 14:57:52

#16: - Re: Re:

Kedves Czimmerer Zsolt!

Válaszában írt majdnem minden sorral egyet tudok érteni, csak a kívánt célok megvalósulási sorrendjével nem.

És azzal azért nem, mert nagyon igazságtalannak gondolom! Konkrétan én sokkal igazságosabb és szerethetőbb megoldásnak találnám, ha első lépésként olyan halőrzési megoldások születnének, amik jó eséllyel kizárják a jelenlegi szabályokkal visszaélőket a lehetőségekből és azt követően valósulna meg a szabály módosítás.

Mert így, amint írtam fentebb is, a valóságban az esetek jelentős többségében nem menekülnének meg a megvédeni kívánt halak, csak gazdát cserélnének.

Azon megjegyzése, hogy egyéb halak horgászata miatt a területen amúgy is tartózkodnának horgászok, az esetemben nem állja meg a helyét, mert ezeken a balatoni befolyókon Az esetek 99%-ban éjszaka csak harcsahorgászok szoktak mozogni. (meg az orvhalászok) És havonta egyszer ellenőr is!

Ezek a tapasztalati tények.

Nem ismerek olyan horgászmódszert, aminek izgalma, ismeretigénye, időigénye és a belefektetendő energia igénye még csak megközelítően is hozzávethető lenne a "harcsavadászat" élményszintjével, de ez nem akadályozna meg abban, hogy lemondjak róla, ha azt láthatnám, hogy a lemondásom valóban a halak és nem a rabsicok érdekeit szolgálja!

Abban is igaza van, hogy a kifogott 60-70 kilós harcsák ritkán kerülnek a családi asztalra! De az is igaz, hogy ilyen életre szóló élményben egy-egy horgásznak csak nagyon ritkán van része. Van akinek egész életében egyszer sem. Ezért gondolom azt, hogy egy balatoni halpopulációban, annak mérete folytán, nem lehet ez olyan jelentős kár, mint, ahogyan ez első látásra gondolható!

Tisztelettel: Olti Miklós