Az akác legyen hungarikum!

Quoted post

ifjpalyizoltan

#4571 Erdészettudományi és erdőökológiai szakmai vélemény a X. Flóra Konferencia Akácállásfoglalására

2014-04-02 14:56

Tisztelt Hozzászólók!

A tegnapi naptól a világhálón nyilvánosan is elérhető a márciusi soproni X. Flóra Konferencia egyoldalú akácállásfoglalására megalkotott erdészettudományi és erdőökológiai szakmai véleményem. A link:

https://drive.google.com/file/d/0B2AfPm8e8pXwRkxzWVJNVGZBWmc/edit?usp=sharing

Az elfogult és rövid klisékre tárgyilagos és részletesen kifejtett tényekkel válaszoltam.

Erdészüdvözlettel!


a Kezdeményező
egy nyírségi erdőmérnök

Válaszok

bpetya75

#4587 Re: Erdészettudományi és erdőökológiai szakmai vélemény a X. Flóra Konferencia Akácállásfoglalására

2014-04-03 21:34:52

#4571: ifjpalyizoltan - Erdészettudományi és erdőökológiai szakmai vélemény a X. Flóra Konferencia Akácállásfoglalására

"Amennyiben magára hagyunk egy Összeomló és önfelújításra képtelen  tölgyest, ahol tegyük fel, valamilyen Véletlenek Összejátszása folytán tényleg az akác jutna uralomra, az akác az ökológiaí és szukcesszíós adottságaiból adódóan távlatilag, 50-100 éven belül fokozatosan ugyanarra a sorsra juma, mint a Kelet-USA erdeiben  azaz egy szálankénti elegyfajjá rítkulna. Biztos-e, hogy ugyanez tÖrténne az akácnál  vÖrÖs tölggyel, ameríkai kôríssel és bálványfával, hogy csak a legelterjedtebb ídegenhonos fafajokat ragadjuk ki? Aligha."

Ezt meg ugyan honnan? Az ujjamból én is szopok efféléket, csak nem biztos, hogy igaz lesz. Persze 50-100 év múlva már nem lehet számonkérni, ha hülyeségnek bizonyult a dolog, legfeljebb az unokákon.

bpetya75

#4590 Re: Erdészettudományi és erdőökológiai szakmai vélemény a X. Flóra Konferencia Akácállásfoglalására

2014-04-03 21:46:32

#4571: ifjpalyizoltan - Erdészettudományi és erdőökológiai szakmai vélemény a X. Flóra Konferencia Akácállásfoglalására

"Az akác az egészséges, zárt koronájú erdökben kizárólag az egyszintes, laza koronájú, ún. fátyolszintet képezö erdök alatt települ meg, jellernzôen inkább csak csekély mértékben. Ilyenek a nemesnyarasok, a füzesek, a hazai nyarasok, a nyíresek, a fekete és erdeí fenyvesek, a kocsányos és kocsánytalan tölgyesek, a cseresek, a vörös fenyvesek és a borókások. Ugyanezen fafajok állományaí ha többszíntesek, már annyira zártak, hogy a fényígényes akác ñzíológiai Optimuma nem elégül ki a magjainak a csítázását követôen, így a magszórásból megjelenô természetes újulata senyved, bevakul és magától elpusztul."

Újabb sziporka. Vagy nevezzem inkább csúsztatásnak? A héten több 80+ éves állami erdőben jártam. Kiváló gyertyános-bükkös, tölgy elegyes gyertyános-bükkös termőhelyeken. MIndegyikben ott volt az akác. Való igaz, a ritkább vízmosás menti részeken, de arról azért illene nem elfelejtkezni, hogy ezek az erdők előbb-utóbb véghasználatra kerülnek, a felújítás során pedig komoly kihívást fog jelenteni az akácsarj. Hacsak nem sikerül addigra kiöregíteni az akácokat. Sajnos az erre való törekvés tapasztalataim szerint nem egyértelmű még az állami szektorban sem.