Tiltakozás a védőnői méhnyakszűrés ellen

Pozitív vélemény

/ #17 Pozitív vélemény a VMP-ről...

2016-06-11 14:00

Tudom, hogy most emiatt nekem fognak többen esni (sőt, lehet, hogy törölni is fogják a véleményem :) ), de én nem tartom ennyire negatív dolognak a védőnői méhnyakszűrést. Magam is elvégeztem a képzést, sok hasznos információval gazdagodtam (mondjuk újdonságot nem nagyon tudtak mondani), a gyakorlati részét kifejezetten élveztem, és maga a méhnyakszűrés egyáltalán nem akkora mutatvány, hogy ekkora berzenkedést kellene, hogy kiváltson...

Jobb-e a komplett nőgyógyászati rákszűrés? Hát persze, hogy jobb (már amennyiben a nőgyógyász hajlandó tényleg minden részét megcsinálni). Mennék védőnőhöz méhnyakszűrésre orvos helyett? Nem, mert nekem az ultrahang vizsgálat fontos, valamint, hogy 3 év helyett évente leszűrjenek. De őszintén, a védőnői méhnyakszűrés nem a hozzám hasonlókat célozza meg... Hanem azokat, akik évek/évtizedek óta nem mentek el szűrésre, mert nem tartották fontosnak/viszolyogtak tőle, ad absurdum jobban megbíznak a védőnőben, aki évek óta velük dolgozik, számos dologban segített, mint a területileg illetékes sztk nőgyógyászban, aki futószalagon lerendezi őket. Ideálisabb lenne, ha mindenki évente elmenne nőgyógyászhoz? Természetesen, de ameddig évente 400 nő hal meg méhnyakrákban, és a nőlakosság legalább fele (jobb esetben) NEM jár el orvoshoz, addig a védőnői méhnyakszűrés egy megfelelő "kényszermegoldás" lehet.

Őszintén, én nem félek attól, hogy ezentúl megszállják a tanácsadókat a ményakszűrésre várók, azt az évi tizenpár nőt (és lehet, hogy még sokat mondtam) pedig igazán be lehet szorítani a munkaidőbe. Természetesen vannak megválaszolásra/kiharcolásra váró kérdések, mint a plusz bérezés, a területen kívüli ellátás, az eszközbeszerzés stb., de maga a VMP szerintem nem egy elvetendő dolog. Külföldön is szakdolgozók végzik az alapellátásban a méhnyakszűrést, szóval ez nem egy magyar sajátosság lenne :) Ha valamit el kéne törölni, akkor az istentelen mennyiségű dokumentációnak (sokszor még papír alapon) jobban örülnék, mert akkor sokkal több idő lenne a hasznos tevékenységekre...