Tiltakozás a Nemzeti Pedagóguskar etikai kódexe ellen

Villám

/ #71

2015-08-16 09:42

Az etikai kódex ZÖMÉBEN semmi olyat nem fogalmaz meg, ami aggályos, vagy új lenne  . Úgy tűnik egyes pontok keresztény töltettel rendelkeznek, míg más részek a tanári pályát körüllengő misztikumhoz kapcsolódnak. A társadalom kitüntetett figyelemmel , bizalommal és ELVÁRÁSSAL közelít bizonyos szakmákhoz. Ilyen a joggal, pedagógiával,orvosi, vallással, politikával , rendőri szervekhez kapcsolódó szakmák. Magasabb az elvárás az egyén irányába társadalmi szinten is. A visszás, link életvitelből fakadó erkölcsi meggondolatlanságok súlyosabban rombolják az említett szakmákban dolgozó ember tekintélyét és szakmájuk megítélését társadalmi szinten, mint más esetben. A tanár minta, mind a szülők ,mind pedig a diákok előtt. Egy-egy tanár iskolában vagy azon kívüli erkölcstelen viselkedése visszahat a munkájára és a tagintézményre. Ez tény. Olyanok etekintetben, mint a politikusok. Ez ellen nincs mit tenni. Maga a kódex az én értelmezésem szerint, olyan életvitelt szorgalmaz, ami példás és olyan hozzáállást, ami jó, kívánatos(de meghagyja az engedetlenség lehetőségét, ha oka van). Bár találhatunk benne aggályos, túlszabályozott megfoghatatlan részeket(már-már gyakorlatiatlant), de ezekről lehet vitázni, mivel ez egy tervezet, vitára kibocsátott irat. Talán ez a peticiót indítók a feladata lenne/lesz. 

Elolvasgattam más szakmák Etikai kódexét is. Találtam áthallásokat nem egyet nem kettőt. Szóval nem újdonság ez és ha jobban belegondol az ember, akkor zömében íratlan szabályok kerültek leírásra a kódexbe.. A veszély  persze ott lehet, mert a rossz akarók keresztbe tehetnek, viszont a simlis genyák megszívhatják. :) Kétélű penge az etikai eljárás, ezért is fontos a párbeszéd és egy mindenki által elfogadott, vállalható, betartható, valóban értékeket közvetítő és jó hozzáállást mutató kódex felállítása.