Bp. Közgyűlés vegye le napirendjéről a római-parti előterjesztést


Tisztelt Fővárosi Képviselő!

 


Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy ne szavazza meg Fővárosi Közgyűlés június 14-i ülésének 18. napirendi pontjaként szereplő, a Csillaghegyi öblözet árvízvédelmével kapcsolatos egyes döntések meghozatalára irányuló javaslatot. Hanem ehelyett követelje meg a Főváros vezetésétől olyan megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését - az eddig közreműködőktől független céggel -, ami komplexen összehasonlítja a felmerült fő alternatívákat:

a) a Nánási út - Királyok útja mentén húzódó töltés régóta elmaradt karbantartásának bepótlását,

b) a főpolgármester kívánságának megfelelően a partélre kidolgozott mostani tervet,

c) a vízparti telkek kerítésének vonalába elképzelt másik mobilgát-megoldást (amelynek kivitelezéséhez helyenként kisajátításokra lenne szükség).

 

Kérésem alapja az, hogy Önt és társait megtévesztették a felmerült alternatívák műszaki tartalmát és költségeit illetően a Közgyűlés április 5-i ülésén, amikor a Főváros vezetése a képviselők előzetes elvi hozzájárulását kérte az elképzeléseihez; a most meghozandó döntések célja pedig azok véglegesítése.

  1. A Közgyűlés április 5-i ülésére benyújtott előterjesztés - a mellékletét képező, a BME Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszéke által jegyzett „Csillaghegyi öblözet árvízvédelmi fejlesztésének kérdéseiről” tárgyú összehasonlító szakértői értékelés alapján - a partéli terv teljes bruttó költségét 18,9 milliárd forintra becsülte. Ténylegesen a Tér-Team Kft. által kidolgozott terv teljes bruttó költsége mintegy 35-40 milliárd forint.

  2. Ebben az összegben azonban nincsen benne a Nánási út - Királyok útja mentén húzódó töltés karbantartása bepótlásának költsége. Jóllehet a Főváros vezetése április 5-én elfogadtatta a Közgyűléssel, hogy a partéli mobilgát „elkészültét követően az első két - III. fokot elérő vagy azt meghaladó - árvízi védekezés alkalmával a parton felállítandó mobil árvízvédelmi fal mellett a Nánási út - Királyok útja nyomvonalon meglévő védmű kulisszanyílásainak lezárása történjen meg,” azaz szükség van a védvonal megfelelő állapotba hozására.

  3. Az összehasonlító szakértői értékelés a parton történő mobil árvízvédelmi fal-létesítés alternatívájaként a Nánási út - Királyok útja mentén ugyancsak egy mobil árvízvédelmi fal létesítését tartja egyedül lehetségesnek, aminek teljes bruttó költségét 25,5 milliárd forintra becsüli. A valóságban azonban a Nánási út - Királyok útja mentén húzódó töltés karbantartásának bepótlása e költségnek a tizedéből megvalósítható. És a fentiek értelmében évtizedekre elégséges lehet, hiszen „az első két - III. fokot elérő vagy azt meghaladó - árvízi védekezés alkalmával” képes a védelmet biztosítani, ha parti mobil árvízvédelmi fal kiesik.

  4. Az április 5-i előterjesztés a partéli nyomvonal-változat melletti döntés alátámasztására „a Magyar Tudományos Akadémia ad hoc bizottságának szakvéleménye és az Országos Vízügyi Főigazgatóság Tudományos Tanácsának Római-parti gát Munkabizottsága szakmai állásfoglalásának figyelembevételé”-re hivatkozik. A valóságban azonban az MTA a költségek csökkentése végett a gát mobil felépítménye magasságának minimalizálása mellett foglalt állást. Ezt az OVF-TT a vízparti telkek kerítésének vonalában elképzelt másik mobilgát-megoldással javasolta megvalósítani, amit előnyösebbnek minősített úgy a műszaki kérdések, mint a környezet- és tájképvédelem szempontjából.

 


Üdvözlettel:

<Név az aláíró oldalra írandó be!>


Dr. Jánossy András és társai    Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével