Apa és dúla együttes jelenléte a vajúdás és a szülés alatt a Pécsi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán

Kedves Olvasó!

Kérlek, amennyiben fontosnak érzed az ügyet, támogasd aláírásoddal petíciómat az apa és dúla egyidejű jelenlétéért a vajúdás és szülés alatt a Pécsi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán. Minden aláírás számít, fogjunk össze a közös célért!

Előre is köszönöm mindenkinek!  

 

Tisztelt Dr. Kovács Kálmán Klinikaigazgató Úr!  

2023 őszétől országszerte sikeresen fogtak össze az édesanyák és támogatóik, és törekvéseikre válaszul több kórházban is engedélyezték egy választott kísérő (általában édesapa) és egy dúla egyidejű jelenlétét a vajúdás és a szülés alatt.

Miért szeretnénk ezt kérni a PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika esetében is?

1. Mert a szülésélmény megismételhetetlen és élethosszig tart.

Ha szülésről van szó, nincs két egyforma tapasztalat. Minden szülés megmásíthatatlan és megismételhetetlen, élethosszig nyomot hagy mind az édesanyában, mind a babában. Nem csak testi, de komoly lelki folyamat, ami mind pozitív, mind negatív irányban meghatározhatja későbbi egészségünket, kapcsolatunkat a gyermekünkkel vagy a párunkkal, de akár a jövőbeli gyermekvállalási kedvet is.

2. Mert a szülő nő biztonságérzete a természetes, beavatkozásmentes szüléshez elengedhetetlen.

Szülő nőkként elengedhetetlenül szükségünk van stabil biztonságérzetre, amely elősegíti a szülés természetes folyamatának megfelelő haladását. Ez az alapja a lehető legkevesebb beavatkozást igénylő, természetes szülésnek. Minden apró stresszfaktor lelassíthatja, megakaszthatja, akár leállíthatja ezt a folyamatot. Ez teljesen szubjektív élmény, hiszen édesanyáról édesanyára változik, hogy ki mit él meg stresszként, kit mi zavar, kit mi ijeszt meg, kit mi bosszant. A biztonságérzetet pedig nem csupán a kórházban elérhető szakmai biztonság adja, hanem erős lelki biztonságra is szükségünk van.

3. Mert a stabil biztonságérzet alapja, hogy a szülő nő teljesen megbízik a támogató bázisában.

A szubjektív megélések között mégis közös pont, hogy minden egyes szülő nőnek szüksége van támaszra, akikben teljes mértékben megbízik. Ebben az intim helyzetben igénye lehet olyan személy(ek)re, akik ismerik az ő személyiségét, megéléseit, korábbi tapasztalatait, félelmeit, reményeit. Ilyen támogató mellett a szülő nő képessé válhat teljesen befelé fordulni, átengedni magát ennek a sajátos tudatállapotnak, és ezzel a lehető legtöbbet teheti meg a szülés háborítatlan haladásáért, és a számára pozitív élményért.

4. Mert a kórházi személyzet nem rendelkezik azzal a személyes ismerettel, amely ezt a biztonságot megadhatná mindazoknak, akiknek erre szüksége van.

A kórházi személyzet, ha 100%-osan, szakmailag kimagaslóan, odaadóan, odafigyelve, alaposan, empatikusan is végzi a munkáját, nem rendelkezik ezekkel a személyes többletinformációkkal a szülő nőről, illetve nem csak egy személy szüléséért felel, tehát legnagyobb igyekezete ellenére sem mindig tudja megteremteni azt a közeget, amelyre éppen annak az adott édesanyának szüksége lehet.

5. Mert a választott kísérő (általában édesapa), ugyanúgy része a szülésnek/születésnek: apa is születik ekkor, és nem várható el tőle a teljeskörű testi-lelki támogatás.

Az egy választott kísérő, aki igen gyakran az édesapa, ugyan rendelkezhet ezekkel a személyes információkkal, de nem felejthető el, hogy ő is szülőként van jelen a folyamatban, érzelmileg igen leterhelt, nem várható el, hogy a párja/felesége és születendő gyermeke iránti aggodalmai mellett teljes testi-lelki támaszt tudjon nyújtani a vajúdás és szülés alatt.

6. Mert egy dúla folyamatos testi-lelki támogatást tud nyújtani az édesanyának a vajúdás és szülés alatt.

Ezzel szemben egy dúla már jól ismeri az édesanyát, mire a szülésre kerül a sor. Nem csak az érzelmileg biztonságos közeg megteremtését tudja hatékonyan elérni, de tapasztalt a természetes fájdalomcsillapító technikákban, ezzel segíti a vajúdás megfelelő haladását, és bizonyítottan lerövidíti annak időtartamát és a komplikációk, beavatkozások számát.

Milyen testi hatásai vannak a dúlai támogatásnak a fent említett lelki hatásokon felül?

A dúla nem egészségügyi szakember, nem a szülő nő képviselője, személye nem végzettséghez kötött. Ő laikus asszonytársi segítő, mégis jelenléte olyan mérhetően komoly hatással bír, amelyre például az Emberi Erőforrások Minisztériumával való együttműködés részeként 2021-ben készített Dúlatanulmányban is „dúla-hatásként” utalnak:

„Tizenegy különböző vizsgálat eredményeinek metaanalízis technikával egybefoglalt összegzése azt mutatta, hogy a dúla jelenléte:

  • az összes császármetszés arányát durván 45 százalékkal csökkenti
  • a vajúdás hosszát 25 százalékkal csökkenti
  • az oxitocin használatát 50 százalékkal csökkenti
  • a fájdalomcsillapító gyógyszereket 31 százalékkal csökkenti
  • a fogó használatának szükségességét 34 százalékkal csökkenti
  • az epidurális érzéstelenítés iránti kérések számát 10-60 százalékkal csökkenti.

Mindezen kutatási eredmények fényében megállapíthatjuk, hogy a dúlai támogatás jótékony hatása elősegíti az anyák, apák és babáik jóllétét, a vajúdás és a szülés során az orvosi beavatkozások szükségességének csökkenéséhez vezet, amely pénzt spórol a kórházak számára (Klaus és mtsai, 2002).” Forrás: Nyitrai Eszter (író-szerk.): Dúlatanulmány. Internetes közlés: https://www.mpppot.hu/images/publikaciok/DLATANULMNY_2021.pdf.

Kérvényezés helyett általános engedményt szeretnénk kérni

A Pécsi Klinikán jelenleg külön jóváhagyott kérvénnyel van lehetőség dúlával szülni; legjobb tudásom szerint ez azt jelenti, hogy vagy a dúla vagy egy másik választott kísérő lehet jelen a szülésnél. Együttes jelenlétre, cserére valójában nincs lehetőség. Bár már ez is egy jó gyakorlat, hiszen néhányaknak megadatik a dúla jelenléte a vajúdás és szülés alatt, ami a fentiek tükrében hatalmas támasz, mégis további keserűséggel jár, hiszen így az édesapa lemarad erről az életre szóló eseményről. Ezen túl bizonytalanságot von magával: nem garantált a pozitív elbírálás, és egy túl későn leadott vagy visszautasított kérvény esetén az édesanya eleshet a bizonyítottan pozitív dúla-hatástól, nem beszélve azokról, akik nem is tudnak erről a lehetőségről.

Természetesen nem minden szülő nőnek van igénye választott kísérőjén felül dúlai támogatásra. Azoknak azonban, akik vágynak erre, viszont az apával is meg szeretnék osztani a szülés/születés élményét, igen komoly biztonságérzetet adhat, és ez hatalmas segítség lehet számukra egy pozitív, jóval kevesebb beavatkozással járó szülésélmény lehetőségének megtapasztalásában.

A fentiek alapján kérem Klinikaigazgató Urat a petíciót aláíró valamennyi anyatársammal és az ügyet szívén viselővel, hogy amennyiben erre a szülő nőnek igénye van, támogassa egy választott kísérő és egy dúla egyidejű jelenlétét mind a vajúdás, mind a szülés alatt, lehetőleg külön kérvény benyújtása nélkül.

Támogatását a jövőben itt szülő édesanyák és babák érdekében előre is köszönöm, köszönjük!

Tisztelettel: Szemerei-Bergics Eszter