2020.08.31. után is nyelvvizsga amnesztia

Miért a mostani végzősökre és a már rég végzettekre vonatkozik a nyelvvizsga amnesztia?

Roppant érdekes lenne, ha most bemennénk a boltba és az 5 évvel ezelőtt vásárolt péktermékre a 2020-ban meghatározott visszamenőleges adót kéne megfizetni. Nonszensz.

Miért a múltba kell tekinteni? Miért nem lehet a jövőre koncentrálni?

A mostani végzősök jelentős része már sikeresen abszolválta az előírt nyelvvizsgáját. Ha, pedig egyetemistaként próbálkozott, akkor meg nem az utolsó tavaszi pillanatra hagyta, hanem beleszámolta a pótvizsgák alkalmát is.

Vegyük példának a 7/8 féléves képzésen tanuló hallgatókat, akik szeptembertől/februártól kötelező szakmai gyakorlaton fognak részt venni, ha egyáltalán sikerül nekik találni helyet a nehéz körülmények adta lehetőségek miatt. Gyakornokok ezreit bocsájtották el, a felnőttek állása kételyes, nemhogy a fiataloké, így a pályakezdők lényeges hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon. Ha logikusan akar gondolkozni az ember, akkor rájön, hogy őket érinti a legsúlyosabban a válság.

Most akkor azért van a nyelvvizsga, hogy  a vizsgaközpontok és a tanárok fizetőképesek maradjanak?

A nyelvvizsga értéke és a jelentősége eléggé kétséges a mostani helyzetet megnézve.

Eleve a felvin maximum 40 pont jár a nyelvvizsgáért, hiába van a jelentkezőnek több nyelvvizsgája. A hátrányos helyzetért 50 pont jár, a B2 komplex nyelvvizsgáért 28 pont és a C1 szintűért 40 pont. Az már egy nagyon nevetséges szituáció, hogy a nyelvvizsgákért kevesebb pont jár, mint az esélyegyenlőségért, az emelt érettségiért és a fogyatékosságért. Az emelt érettségi a könnyebb bejutáshoz és az érvényes jelentkezéshez hozzájárul, de nem szerepel a diploma követelményei között ellenben a nyelvvizsgával. Egy olyan jelentkező, aki okosan kijátssza a többletpontok szabályrendszerét a hátrányos jogcímére utalva, ne körözzön már le egy tisztességesebb nyelvvizsgával rendelkező próbálkozót.

Ha a felvételin mondjuk kötelezővé tennék a nyelvvizsgát és a komplex B2 nyelvvizsgáért 50 pont, a komplex C1 nyelvvizsgáért 100 pont, a részvizsgákért a megszokott 28, és 40 pont járna, akkor már egy logikusabb szabályzatról beszélhetnénk. Meg se említve, hogy mennyivel kevesebb lenne a feleslegesen vizsgadíjat/tanfolyamot fizető hallgató és a lemorzsolódáshoz kapcsolódó statisztika pozitívan megugrana. Arra késztetné a diákokat, hogy a kötelező nyelvvizsgát minél előbb és fiatalon, amikor még napi szinten tanulják a nyelvet, akkor szerezzék meg.

A 2019-es évek arról szóltak, hogy 2020 a kötelező nyelvvizsga éve lesz ehelyett a koronavírusnak hála hirtelen a nyelvvizsga visszamenőlegesen és pár hónapot a jövőbe tekintve eltörlődött és nem számított többé. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy akkor most megéri nyelvvizsgázni vagy nem? Már ideje lenne eldönteni, hogy szükséges vagy nem az a papír.

Ugyebár a szabályokon bármikor módosíthatnak, így nem lenne meglepő, ha kiderülne, hogy véglegesen eltörlik a nyelvvizsga követelményt vagy esetleg a jogvesztés határidejét meghosszabítják.

A jog sem az igazságos, sem az értelmes gondolkodásról nem szól. A múltat nem lehet megváltoztatni, azt mondják, úgy látszik, valahogy mégis meg lehet.

Petíció aláírása

Az aláírással felhatalmazom Nagy Lara petíciókészítőt az ezen az űrlapon közölt információim átadására az ügyben illetékeseknek.







Fizetett hirdetés

3000 embernek fogjuk hirdetni ezt a petíciót.

Tudjon meg többet...