Újbudai óvoda összevonás
Quoted post
Hati |
#34 Hati2015-03-19 15:37Aláírásgyűjtésbe kezdtek a kerületben óvodás gyerekek szülei az újbudai óvodák összevonása ellen. Azt írják, hogy a mai képviselő-testületi ülésen döntenek a kérdésről, a fenti linken bárki csatlakozhat a tiltakozókhoz. Megnéztük, hogy pontosan mi ellen is tiltakoznak az aláírók. A mai ülés napirendjén 14 tárgyalandó tervezet van, ezek közül a tizedik jöhet szóba, ez a "Közneveléssel kapcsolatos döntések" címet viseli. Az előterjesztés szövegében szó sincs óvodaösszevonásról, mindössze négy óvodapedagógus nyugdíjkérelméről döntenek. Aztán, ha jobban megnézi az ember a határozati javaslatot, feltűnik az első pont, amiben felkérik a polgármester, hogy a mellékletben szereplő Köznevelési koncepció alapján alakítsa ki a köznevelési hálózatot a kerületen belül. Mivel az iskolák már nem tartoznak kerületi fennhatóság alá, csak az óvodákról lehet szó. Megnyitottuk a mellékletet, és lám, beleütköztünk az óvodai hálózat átalakításának tervébe. Aki szeretne felelős döntést hozni arról, hogy aláírja vagy sem a petíciót, előbb nézze meg ezt a koncepciót. Leírják, hogy a gyerekszám nőni fog a kerületben, ezért alapvetően bővíteni kell a hálózatot. Szerepel benne az is, hogy három-három óvodát irányítási szempontból összevonnának, ami azt jelenti, hogy mindegyik telephely megmaradna, csak hármat közös irányítás alá vonnának. A koncepció feketén-fehéren leírja, milyen előnyökkel, és milyen hátrányokkal járna az óvodaösszevonás Újbudán. A koncepció kidolgozása alaposnak tűnik, ilyen háttérinformáció birtokában meg lehet majd hozni a döntést - de ez nem ma fog bekövetkezni. |
Válaszok
Gurgula |
#46 Re: Hati2015-04-01 21:34:57Kedves Hati! Átolvastam a köznevelési koncepciót. Fel is ment a vérnyomásom, ami szerencsémre amúgy alacsony. :) 1. Csak jóslatokba bocsátkoztak arra vonatkozóan, hogy nőni fog a gyereklétszám a kerületben (megjegyzem más el sem várható), ezt is csak 2016-ig jelzik, 2017-től csökkenést jeleztek előre. Az alaposságról csak annyit, hogy az újonnan épülő lakásoknak csupán az össz alapterületével számolnak, pedig nem mindegy, hogy 29 nm2-es garzonokat építenek majd (erre nagy a kereslet manapság), vagy több gyermekes családoknak 100nm2-es lakásokat. Nyilván előbbiek építése nem emeli majd a gyerekek létszámát a kerületben. Az alapossághoz még továbbiakban azt is megjegyezném, hogy azzal sincsenek tisztában, hogy jelenleg hány óvodás korú csemetét tartanak otthon a szülők a kerületben, pedig pl. a védőnői/gyermek háziorvosi szolgálatokon keresztül erre pontos adatot szerezhetnének, ha olyan alaposak lennének. De ez tulajdonképp teljesen mindegy a központosítás szemszögéből, mert a központosítás sem a növekvő, sem a csökkenő létszámra nem nyújt semmilyen megoldást, a hálózat sem nem bővül, sem nem szűkül. Csak jelezni szerettem volna, hogy miért is nem alapos ez az elemzés szerintem, ha már Ön annyira elégedett vele. 2. Amit ír, hogy "három-három óvodát irányítási szempontból összevonnának, ami azt jelenti, hogy mindegyik telephely megmaradna, csak hármat közös irányítás alá vonnának.", no ezzel van a probléma. Ugyanis ez nem "csak". Nagyon komoly problémákat vet fel ez a fajta összevonás, amelyekre a "koncepció" egyáltalán nem ad megynyugtató választ. Pl. Fontosnak tartom szülőként, hogy egy óvoda vezetője ismerje az összes odajáró gyermeket, szüleit, életkörülményeit, esetleges kis problémáit stb. Nálunk ez így is van. A mi vezetőnk minden kisgyerekről tudja, ha belázasodik az óvodában, megsérül netán stb. Nem látom biztosítottnak ezt, ha három óvodát vezet egy ember. Ha a mi óvodánkban lebetegszik az egyik óvónő, a vezető helyettesíti, ha szükséges. A "koncepció"-ban ilyen esetekre nincs megoldás. Jelenleg az óvodákban folyamatosan ott lévő vezető folyamatosan ellenőrzi kollégái munkájának minőségét. Hol lesz erre mód az összevonások után? Sorolhatnám még hosszan.. 3. Azt írja Hati, a "koncepció" feketén-fehéren leírja az óvodaösszevonások előnyeit/hátrányait. Hátrányai közt szerepel: - "az óvoda vezetője elfogult lehet a saját telephelye (ex-óvoda) iránt". Megsúgom, elfogult is lesz. Emberek vagyunk, a legfőbb vezető is az. - aztán "szülők adminisztrációs terhei nőhetnek". Nőni is fognak. Pl. ebéd befizetési csekkek átvétele, kirándulás/egyéb kulturprogramok árának befizetése, betegség bejelentése, ebéd lemondása stb. esetén. Majd kergethetem a két óvodatitkárt, hogy épp melyik telephelyen teljesítenek szolgálatot? Ráadásul azt sem fogják tudni, ki is vagyok, ki a gyerekem, össze fognak keverni mindent.. Erre nem tudom, milyen "fejlett informatikai rendszer" tudna megoldást nyújtani.
Az előnyök közt szerepel: - "az óvodák betölthetik egy-egy, a kerületben meghatározó szakmai műhely szerepét". De mindegyik óvodában felmerülhet gyógytornára, pszichológiai ellátásra, tehetséggondozásra egyaránt az igény!! Vagy majd lesznek az ortopédiai eseteket gyűjtő ovik, a pszichésen terhelt gyerekeket begyűjtő ovik, s a szuperintelligens gyerekek hadát nevelő ovik??? De hová jár majd a gerinferdüléses szuperintelligens csemete? Vagy a szuperintelligens, de pszichésen sérült kisgyerek? Rohangál majd az óvodatitkár két heylszín közt velük? - "a demográfiai változások (csökkenő vagy hirtelen megugró gyerekszám) rugalmasabban kezelhető rövid és hoszzú távon egyaránt" Ez hogyan is van? Miért is? Valószínűleg bennem van a hiba, de nme látom az összefüggést.. - " nagyobb létszámú óvodák forráshoz, támogatáshoz jutása egyszerűbb" Miért is? Utána hogyan osztják le majd a három intézmény közt? Ez nincs kidolgozva, ennyit az alaposságról. - "a közigazgatásban hosszútávon az intézményfenntartás a központosítás felé tart" Ez tetszik a legjobban nekem. :) Azért nem tudok csak röhögni rajta, mert itt élek, s ez a mai magyar valóság. Meg a 25 évvel ezelőtti is.. Szóval tulajdonképp ez most hogyan is előny? Nincs magyarázat a "koncepcióban" erre vonatkozóan, hol az alaposság? - "egységes fellépés és érdekérvényesítés" :) Ezt teszik most a szülők, az óvodáik védelmében. :)) Tehát ez most is lehetséges. De félre a tréfát (nem is az igazán), ha egy vezető a saját volt óvodájának a sorsát viseli a szívén, s fogja is, mint már azt írtam korábban, akkor az érdekérvényesítés nem lesz egységes!! Nincs erre biztosíték a rendszerben!! - "az önkormányzat számára egyszerűbb és hatékonyabb kommunikáció az óvoda központok felé" Hát ez remek, tényleg ez a fontos, nem a gyerek és a szülő egyszerűbb és hatékonyabb kommunikációja az óvoda felé.. Elszomorító, hogy így gondolkodnak az önkormányzatnál, így állnak a kerület gyerekeihez és szüleihez, azokhoz, akik megszavazták őket, akiknek az adójukból őket fizetik. Az önkormányzat és az óvodák közti kommunikációt inkább "jobb szervezés és fejlettebb informatikai rendszerrel" kellene segíteni, nem pedig egy régóta jól működő rendszer szétzilálásával. Dióhéjban ez a véleményem erről a koncepcióról, melyben az is szerepel, hogy "Az önkormányzat a köznevelési intézményei szakmai tevékenységében általánosságban tovább szeretné erősíteni a tág értelemben vett értékek tiszteletére való nevelést, a valódi esélyegyenlőség biztosítását, a SZÜLŐK SZÜLŐI KOMPETENCIÉJÉNAK NÖVELÉSÉT." Remélhetőleg ezt is komolyan gondolják, nem csak a központosítást, s a döntésnél egyenlő mértékben nyomunk mi szülők is a latban a véleményünkkel az önkormányzattal és az óvodákkal egyetemben. |
Tiltakozás az isaszegi szénhidrogén kutatófúrás ellen
Tiltakozzunk a HUN-REN - egykori MTA - Kutatóhálózat egységének megőrzéséért!
Taylor Swift elmaradt Bécsi Eras Tour koncertjét hozzuk Magyarországra!
Mentsük meg a Rómait az árvizektől
Van valami, amit meg akar változtatni?
A változást sosem azok indítják el, akik csendben maradnak. A petíció szerzője kiállt mellette és cselekedett. Ön is ugyanezt fogja tenni? Indítson egy társadalmi mozgalmat egy petíció létrehozásával.
Kezdje el saját petíciójátTovábbi petíciók, amik érdekelhetik
Duchenne-gyermekek életminőségéért – Kérjük a Duvyzat támogatását!
4691 Létrehozva: 2025-06-09
PamKutya koncert
2445 Létrehozva: 2025-06-09
"A gluténmentes is legyen megfizethető!"
3440 Létrehozva: 2025-06-06
Hétköznaponként nyissák meg a rakpartot és a Lánchidat a budapesti közlekedés normalizálása érdekében!
1376 Létrehozva: 2025-06-30
Tiltakozzunk a HUN-REN - egykori MTA - Kutatóhálózat egységének megőrzéséért!
1108 Létrehozva: 2025-06-19
Petíció a sátoraljaújhelyi szülészeti és nőgyógyászati sürgősségi ellátás megmentéséért
777 Létrehozva: 2025-07-03
‘Kuss’nál kuss!
651 Létrehozva: 2025-07-01
Vegán Kinder tojást szeretnének a tejfehérje allergiások!
454 Létrehozva: 2025-06-17
OG Fluor koncert
4249 Létrehozva: 2025-05-14
SP Koncert
364 Létrehozva: 2025-06-24
A kassai magyar oktatás jövője
356 Létrehozva: 2025-07-04
Fogjunk össze az igazságos békéért!
312 Létrehozva: 2025-06-19
#kilmafegyever #klimaterror #emberiség elleni büntett! Mondjunk együtt nemet erre a rendkívül eszelős és kockázatos beavatkozásra!
290 Létrehozva: 2025-04-30
A debreceni fizetős parkolási övezetek bővítésének azonnali felülvizsgálatáért
181 Létrehozva: 2025-06-13
Mentsük meg a kisváci Dunapartot!
159 Létrehozva: 2025-06-19
Védjük meg a Margit-sziget mókusait – Pórázra a kutyákat a közparkokban is!
128 Létrehozva: 2025-06-30
Petició a " virtuális autizmus" kifejezès kàros hasznàlata ellen- az autizmus spektrumzavarral èlő gyermekek vèdelmèben
113 Létrehozva: 2025-06-07
Legyen ivókút a József téren!
112 Létrehozva: 2025-07-01
Mondjunk NEM-et a lakosokon áttipró logisztikai csarnok beruházóknak!!!
87 Létrehozva: 2025-06-17
Multifunkciós Honvéd Veterán Otthont!
114 Létrehozva: 2024-05-15