A székely nép önrendelkezése

Paul

/ #418 Re:

2012-04-10 21:57

#412: -

1. Eu am auzit despre secui - si cei pe care îi cunosc o confirmă - că sunt oameni drepți, hotărâți, harnici, cinstiți.

Prin urmare, mi s-ar fi părut normal ca, dacă inițiatorul acestei petiții este cu adevărat secui, să redacteze această petiție și în limba română, măcar în virtutea faptului că secuii acolo trăiesc, în România.

2. De ce îl citați numai pe Bluntschli?  Există teoriticieni mai recenți, Hitler de exemplu.

Teoria lui Bluntschli este în linii mari valabilă, de aceea există organisme internaționale - la care atât România cât și Ungaria sunt reprezentate - care au ca unică preocupare drepturile minorităților, fie ele sexuale, lingvistice, etnice, naționale... Iar această preocupare este un asiduă, îndeosebi în ultimii 20 de ani, când problema minorităților a devenit una deosebit de importantă.

3. Concluzie: autonomia nu de la Budapesta trebuie cerută, ci de la București, unde interesele maghiarimii sunt atât de bine reprezentate de UDMR. A strânge semnături din Ungaria nu poate decât să conducă la ideea - greșită, desigur - că de fapt nu autonomia este țelul, ci eterna alergare după himera imperiului Sfântului Ștefan.