Származás nélküli lovakkal is lehessen lovagoltatni


Vendég

/ #68 Re: Petició - kiegészités

2013-11-13 23:41

#3: - Petició - kiegészités

Vettem egy kancát, ami 5 hónappal későb megelett. A vemhességről az eladó sem tudott, de ha tudunk róla, nem vesszük meg a kancát, mert nem akartunk szaporítással foglalkozni. A csikó "kézen" lett felnevelve, nem ménesben, fél évesen türelmesen végigállta a "körmölést", három évesen villámgyorsan tanult, a tervezettnél sokkal hamarabb lehetett ráülni, annyira jól dolgozott futószáron, sem a felhasalás, sem a felülés ténye nem zavarta, egyszer nem bakolt, nem rohant el. Rendkívül jó szándékú, okos lovacska, 4 évesen, amikor szépen kifejlődött kiheréltettem, jelenleg 5,5 éves és gyerekek lovagolnak rajta. Amikor megszületett utáltam, mert minek nekem egy zugcsikó, de most imádom, kiváló munkaló lovasturizmusban, jól tolerálja a rengeteg különféle lovas, és magát lovasnak tartó személy hülyeségeit. Egy másik lovamat ugyan szép származási lappal vettem, de gyanús volt a papír eredetisége. Amikor a csikót süttetük, a lótenyésztési felügyelővel megnézettük ezt a lovat is, sajnos jól sejtettük, hamis volt a papír, az illetékes átsütötte, kapott új, 0-ás papírt. A lóval mindent meg lehet csinálni, amit csak kérünk tőle. Egy aránytalan, rövid lábú, hordó testű ló, 60-70 cm-n ugranak, és gyönyörű dijlovas programokat lovagolnak vele a gyerekek, anatómiailag egyikre sem alkalmas. Ha kell kocsit húz, ha kell tojásokon osonó poniló picigyerekekkel, ha kell igazi 'csatamén' a lovasbemutatóban. Mindig tudja ki ül rajta és mi a dolga. Őket sajnos a dolgok jelen állása szerint, kidobhatom a kukába, a hozzá nem értő felsőbb hatalom szerint alkalmatlanok arra a munkára, amit megbízhatóan csinálnak évek óta.Viszont volt fantasztikusan jó felmenőket felsoroló, törzsállományú magyar sportlovam is, nagy vaszteséggel adtam el, mert nem lehetett vele bírni, ott tolt ki a lovasával, ahol csak tudott, a kedvenc hobbija a fejelés volt (hihetetlen mértékben hátra tudta hajtani a nyakát), szerette a lovas lábát meghúzni a karámfál, bakolás, rohanás, ... minden volt a repertoárjában, a boxba nem lehetett hozzá bemenni, mert azonnal harapot. Hiába a szép papír, a jó származás, semmit érő, idegbeteg dög volt, igazi szemétláda, ja és persze a származási lapján nem volt feltüntetve a jelleme. Egyet értek én is abban, hogy fel kell számolni a "zugtenyésztést", de sajnos jelenleg a lótenyésztésben egyetlen szempont van, a papíron szereplő nevek. Tenyésztik a kezelhetetlen, idegbeteg lovakat, mert jók a felmenőik, tenyésztik az örökletes lábproblémájú sportlovakat, mert a nagyapja ilyen-olyan bajnok volt. Ez sem tenyésztés! Semmivel nem jobb, mint a zugfedezés!