English: Fecskementési incidens Fenékpuszta
Fecskementési incidens Fenékpuszta
- Hivatal által elkövetett tudatos természetkárosítás kivizsgálása iránti kérelem
2024.08.16.-án már jelezték az önkéntesek a Balatonfelvidéki Nemzeti Park felé, hogy ha szeptember hideg lesz, a túl forró augusztus miatt, a fecskék bajban lesznek. Ugyanezt a madár-valamint meteorológiai radarok is, melyek látták a Cseh-Németország felől érkező fecskerajokat, alátámasztottak, mégsem léptek a hatóságok cselekvési tervvel. Holott erre kormánybiztos is van. (Ovádi Péter)
2024.09.14-tól kezdődően a Boris ciklon hatása miatt a Magyarországon akkor tartózkodó fecskeállomány egésze életveszélybe került. Fecskék ezrei pusztultak el az éhségtől, és a kimerültségtől. A legyengült, magatehetetlen példányokon rengeteg civil igyekezett segíteni összegyűjtve őket és különböző madár- és állatmentő állomásokra, központokba eljuttatva azokat. Ezen természeti katasztrófa idején a Fenékpusztai Madárgyűrűző és Madármentő Állomásra is hatalmas mennyiségű fecske érkezett folyamatosan, melyeket az állomás tapasztalt munkatársai és önkéntes civilek igyekeztek azonnal, meleg helyen ellátni, folyamatosan kézből etetni egyenként őket (mivel nagyon le voltak gyengülve, és a fecske repülő rovarokkal táplálkozik,nagyon kevés példány hajlandó földről is táplálkozni önállóan az elején).
A 2024.09.16-án, ezen helyzet közepén a Fenékpusztai Állomáson megjelentek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park és a Zala Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztály munkatársai egy határozattal, mely alapján (az ott jelen lévők heves tiltakozása ellenére) a fecskék etetését leállították, azokat elkobozták, dobozokba helyezték őket, majd a hideg, fűtetlen terepjárókban ‘tárolták’ őket a jegyzőkönyvezési, stb procedúra idejére. Ezek után a dobozokat a 120 km-rel arréb lévő Sóstói Vadvédelmi Központnak adták át, azonban a már eleve válságos állapotú fecskék nagy hányada ezt az utat már nem élte túl, még egy része, pedig gyakorlatilag menthetetlen állapotban érkezett meg. A Sóstóra (máshonnan is) beérkező 1.800 fecskéből 2024.09.18-án 250 példányt tudtak szabadonengedni, az állomáson ezek után kevés élő, nagyon legyengült példány maradt.
Az eljáró hivatalok szerint a Fenékpusztai Állomás nem felelt meg a jogszabályi követelményeknek az állatok mentéséhez, de semmilyen módon nem indokolható, hogy éppen ezen (előre megjósolt) természeti katasztrófa közepén szálltak ki (még ha esetlegesen folyt is már valamilyen eljárás), az elkobzást azonnal végrehajtották (és nem eszközöltek helyben történő lefoglalást, és az állatok akár másnapi, elszállítását), továbbá a bedobozolt végkimerültségi állapotban lévő madarakat (10-11 fokos hidegben) a terepjárókban tartották több óráig, ahelyett, hogy azokkal azonnal elindultak volna. Az eljáró hivatalok szakemberei tudták, hogy ezzekkel a lépésekkel a még viszonylag nagy számban menthető madarak nagy részétől az életbenmaradás esélyét megvonják, a túlélőknek pedig jelentős mértékben csökkentik azt.
Petíciónkkal követeljük az ügy teljes kivizsgálását és a részletek nyilvánosságra hozatalát, úgymint: a hatósági kiszállás időzítésének okát, a katasztrófális következményekkel járó eljárás menetét, az elkobzott madarak számának megállapítását, a Sóstói Vadvédelmi Központból szabadon engedett/meggyűrűzött madarak számát, valamint a hatósági döntéshozó és eljáró személyek felelősségét, valamint felelősségre vonását is (többek között a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park Igazgatója, Bende Zsolt, és a helyszínre kiszállt osztályvezető, Erdős Sarolta).
A fecske Magyarországon védett madár, eszmei értéke 50.000 ft, állományuk pedig szerte Európában évről évre jelentősen csökken.
A Bűntető Törvénykönyv szerint a természetkárosítás bűntény, mely akár három évi szabadságvesztéssel is járhat.
Az elkobzott, még esetlegesen megmenthető sok száz fecske nagy része civil önkéntesek által került be a Fenékpusztai állomásra. Amennyiben a hatóságok nem léptek volna éppen aznap közbe a túlélők száma nem lett volna elenyésző. Azok vették el az esélyeiket az élethez, akiknek segíteniük kellett volna méginkább rajtuk.
Foglalkozás és hatáskörrel való visszaélés keretében elkövetett védett faj tömeges irtása miatti foglalkozástól történő eltiltást követelünk.
Füredi Denisz Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével