Beszéljünk megoldható problémákról!

Szabó Csaba

/ #11

2016-11-10 20:18

Minden elismerésem azoké, akik szeretnének tenni valamit közösségünk érdekében. Nagyon sokan szeretnének - és tesznek is. Azt, hogy nem tudunk egymásról, közös gondjainkról, olyan projektekről amelyek éppen az említett problémákon próbálna segíteni (tanárok támogatása, ösztöndíj-rendszer), azért nem az RMDSZ a hibás. Bár úgy lenne, hogy az RMDSZ ősellenség lenne, és velük kellene harcolni jogainkért, szebb jövőért. Én már túlestem azona fázison, amikor az RMDSZ-t ősellenségnek tekintettem.Minden olyan témában, ahol társaimmal teszek-veszek, korrekt emberekkel talélkoztam, el nem tudom képzelni kik azok a gonoszak, akik "nyomást gyakorolnak a sajtóra". De biztos vannak ilyen emberek, miért ne lennének. A becsületes az lenne, ha mindenki megmondaná, mi fáj neki, kire haragszik és akkor nem lenne ez a haragudósdi. 26-án hosszasan elbeszélgettem a Baritiu-líceum diákjaival, oklevelet adtunk a Baritiu történelemtanárának, vele is órákig beszélgettünk arról, milyen katasztrofális a szint a Baritiuban, és milyen irigykedve nézik a román líceumok a magyar iskolák önszerveződését, olimpiáját, műemlékvédő munkáját. Ergo, véleményem szerint ostobaság grafikonok alapján káderezni az iskolákat. De hát lehet olyan dolgok is vannak, amit nem tárgyaltam volna meg régi ingázótársammal, Baritiu s tanárral. És akkor a sajtó. El nem tudom képzelni, hogy mi akadályozza meg az újságírót, hogy megírja: Te Hunor, ezért utállak, ezt csinálod rosszul. Vagy elmenjen egy másik ősellenséghez, és megkérdezze: miért nem fogja édesapám a Kolozsvári Rádiót? Ez a férfi beszéd: elmész és csinálsz egy interjút. De sajnos ilyen interjúk nincsenek, és lassan a FB-n vagy telefonon jut információhoz az ember. Ezért sem az RMDSZ a hibás. Három megjegyzéssel zárom hozzászólásomat. 1. A Baritiu-mítosz egy mese. A román líceumok se nem jobbak, se nem rosszabbak a magyarokénál. 2. Az újságíró elnyomása - bohózat tárgya. Miért megy újságírónak az, aki nem szereti a szakmáját? Van magánmédia, lehet vállalkozni, lehet lapot csinálni.Ki akadályozza ezt meg? 3. Most, a választások eőtt ilyen szinten "akarni jót", hát szomorú dolog. Egy pszihológus kellene ide, aki mindenkit megkérdez, ki kire haragszik és miért. Felhívnák egymást telefonon, és tisztázzák. És hát a kérdés a végére: ha nem jut be az RMDSZ, akkor jobb lesz?