Toljuk a SZEKH-ért (SZTE JGYPK Ének-zene Közösségi Helyiség)

      Tisztelt Tanszékvezető Asszony!    

 

A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Művészeti Intézet Ének-zene szakos hallgatóinak nevében keressük fel Önt, egy olyan témában, mely a hallgatók mindennapi tanulási tevékenységét, valamint intenzív és minőségi közösségi életét segítené elő. Az elmúlt években megfigyelhető volt - ahogy arra oktatóink is felhívták figyelmünket - hogy egyre kevesebb diák tölti a gyakorlási, illetve szabadidejét a tanszéken. Ebből kifolyólag a közösségi élet is akadozik, ami többek közt a szakmai színvonal csökkenését is eredményezi.   A probléma megoldásaként mi, diákok, egy közösségi helyiség kialakítását szorgalmazzuk, amihez Tanszékvezető Asszony szíves jóváhagyását és támogatását kérjük.  

 

 

1.       A közösségi helyiség szükségessége és szerepe a tanszék életében  

Példa No.1.: Tóth János, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Ének-zene Tanszékének hallgatója megérkezik a Tanszék épületébe. Mivel órarendje zsúfolt, az egész napot a Campuson kell töltenie, nincs ideje hazamenni az előadások között. Ez azt jelenti, hogy napközbeni zongoragyakorlását, a szolfézs és zeneelmélet óra előtti egyéni, vagy közös ismétlést, a kóruspróbára (felmondásra) való felkészülést is a Tanszéken kell megszerveznie. A tantermekben azonban tanítás folyik, sem a könyvtár sem a folyosó, sem az udvar nem erre való helyek. Mit tegyen hát?  

Példa No.2.:  János néhány fontos szakmai dolgot szeretne megbeszélni kollégáival. A kinti hűvös idő nem teszi lehetővé, hogy az udvaron beszélgessenek. A tantermekben tanítás folyik, sem a könyvtár sem a folyosó, nem alkalmas helyek. A Jugyu Klub zsúfolva van, a Rádió 88 állandóan szóló könnyűzenei műsorára most nem vágynak, és anyagi helyzetük is limitált. Mit tegyenek hát?  

Példa No.3.: János éppen egy fontos beszámolón van túl, amire nagyon intenzíven készült és nagy koncentrációt igényelt a teljesítés. Meglehetősen elfáradt, de a nap folyamán még vár rá néhány olyan feladat, amihez szükség lesz az összpontosításra. Van egy szabad fél órája, jó lenne, ha valahol csendben leülhetne, és egy kicsit kiengedhetne. A tantermekben tanítás folyik, sem a könyvtár sem a folyosó, nem alkalmas helyek. A Jugyu Klub zsúfolva van, a Rádió 88 állandóan szóló könnyűzenei műsorára most nem vágyik, és anyagi helyzete is limitált. Mit tegyen hát?  

A fenti példák alapján biztosak vagyunk benne, hogy nem szorul magyarázatra egy közösségi helyiség létének pozitív volta. Az alábbiakban erre vonatkozó elképzeléseinket szeretnénk vázolni.  

 

 

2.       Inspiráció, példák

A Nyugat-Európai Egyetemeken számos mintát láthatunk arra, hogyan biztosítanak a közösségi élet kialakulásához és színvonalas fenntartásához megfelelő színteret az intézmények. Az ötletet többek között a Londoni Guidhall School of Music and Drama, a Belfasti Queen’s University, a Trondheimi Egyetem és Turkui Egyetem erre irányuló törekvései adták, de a „Common Room” világszerte meghatározó színtere a tanszéki életnek.

Mind szakmai, mind közösségi szempontból fejlesztené az Egyetemünk színvonalát, ha Nyugat-Európai mintákat követve a mi intézményünk is helyet adna egy ilyen kezdeményezésnek. Nemcsak az itt tanuló diákok, hanem az Erasmus programmal ideérkező külföldi hallgatók is megtapasztalhatnák milyen egy folyamatosan inspiráló környezetben fejleszteni a tudásukat.  

 

 

3.       Funkciója

Elképzelésünk szerint a helység ötvözné a zenei tevékenységeket és a tantermen kívüli kikapcsolódás lehetőségeit, anélkül, hogy ez zavarná a más termekben folyó oktatást. Célunk egy olyan relaxációra és koncentrációra is alkalmas pihenő helyiség kialakítása, ahol nem szól a rádió, és nem zavarják a munkát más tanszékek hallgatói. Ez nem egy hivatalos, oktatásra használt terem lenne, hanem egy olyan, amit a diákok magukénak érezhetnek. Így megoldódhatna a tantermek előtti várakozások, és a folyosón történő zajongások problémája, amely gyakran még hivatalos rendezvények alkalmával is zavaró tényező az épületben.  

 

 

4.       Kialakítása, berendezése

Szakmai szempontból jelentős előrelépés lenne, ha ebben a térben elhelyezhetővé illetve hozzáférhetővé válnának a tanszék kihasználatlan szintetizátorai, melyek segítségével a gyakorlás csendben történhet – fejhallgatók segítségével. Terveink között szerepel egy vagy több számítástechnikai eszköz elhelyezése, melyet minden a tanszéken tanuló diák használhatna tanulási célra, emellett szükségesnek tartjuk egy megfelelő hangtechnikai rendszer beszerelését is. Szeretnénk létesíteni egy kisebb zenei könyvtárat saját köteteinkből, mely elősegítené a gyakorlást, a tanulást bármilyen helyzetben. A kórus repertoáron lévő darabjait is el tudnánk helyezni ebben a gyűjteményben, így azok gyakorlás céljából mindig kéznél lennének a hallgatók számára.

Ez a hely ezen kívül a tanszék hirdetményeinek fórumaként is funkcionálhatna. Jelen helyzetben ezek az információk a bejárati falakon illetve a folyosón találhatók, melyek előtt a diákok gyakran elrohannak, és nem töltenek el elegendő időt azzal, hogy áttanulmányozzák. Ebben a helyiségben kényelmesen szemügyre vehetnék az aktuális tudnivalókat.

Véleményünk szerint, a kényelmi szempontokat figyelembe véve elengedhetetlen ülőalkalmatosságok, asztalok, polcok, relaxációra alkalmas berendezés elhelyezése, ezen felül vízforraló, teák, bögrék. Ezt a hallgatók biztosítanák maguknak, a Tanszéket semmilyen módon nem terhelné.  

Itt fontosnak érezzük leszögezni azt, hogy a kezdeményezésünk nem az AGES QUOD AGIS Szolgáltató és Információs Központ Nonprofit Kft. által üzemeltetett Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Szabadidőközpont Kávézó szolgáltatásait kívánja kiváltani, amelyeket továbbra is igénybe kívánunk venni, és nem ütközik érdekekbe. Számunkra nem egy büfé létrehozása a cél, hanem az ének-zene tanszék hallgatóinak egy saját közösségi hely kialakítása.  

 

 

5.       Elhelyezkedése

A földszinten található három sarki terem (4-5-6-os termek) egyesítésével jöhetne létre az a tér, ahol megfelelően be tudnánk rendezni ezt a Nyugat-Európai típusú társalgót. Az átépítés módját, lehetőségeit azonban nem ismerjük, ebben az az Ön, mint Tanszékvezető, és mint a Művészeti Intézet Vezetőjének beleegyezésére, tanácsaira és támogatására van szükségünk.  

Meggyőződésünk, hogy ez a változtatás kizárólag pozitívan járulna hozzá a tanszék arculatához, és remélhetőleg a pályaválasztás előtt álló diákokban is nagyobb kedvet ébreszt majd, hogy felsőfokú tanulmányaikat intézményünkben kívánják elvégezni.

Ének-zene szakos hallgatóként úgy gondoljuk, hogy ezzel mi is hozzájárulhatunk egy újabb előrelépéshez a tanszék életében.   Tisztelettel megkérjük, hogy fontolja meg és pozitívan bírálja el a kezdeményezésünket.  

 

Tisztelettel: az SZTE JGYPK Ének-zene tanszék volt és jelenlegi hallgatói

 

Kelt.: Szeged, 2016.07.27.


Az SZTE JGYPK Ének-zene tanszék volt és jelenlegi hallgatói    Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével