Petíció a kiskereskedelmi üzletek, vendéglátóhelyek bérleti díjának mérséklése, díjfizetési kötelezettség felfüggesztése érdekében.

Petíció a kiskereskedelmi üzletek, vendéglátóhelyek bérleti díjának mérséklése, díjfizetési kötelezettség felfüggesztése érdekében.  

Magyarország Kormánya 2020. március 11. napján a 40/2020 (III.11.) Korm. rendelettel az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdet ki.  

A 46/2020. (III.16.) Korm rendelet az alábbi szabályozást vezette be: 1.      § (1) A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti vendéglátó üzletben (a továbbiakban: vendéglátó üzlet) 15.00 óra után 06.00 óráig az ott foglalkoztatottak kivételével - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - tilos tartózkodni.  

 

A 712020. (III.27.)Korm rendelet rögzítette a kijárási korlátozást, mely szerint: 2. § Vendéglátó üzletben - az ott foglalkoztatottak kivételével - tartózkodni tilos. Kivételt képez az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása. 3. § A lakóhely, a tartózkodási hely, illetve a magánlakás elhagyására az e rendeletben meghatározott alapos indokkal kerülhet sor.   A 4.§ rögzítette, hogy mi minősül alapos indoknak. Az alapos indokként felsoroltak közül kereskedelmi szempontból lényegesek: „f) a napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletben (a továbbiakban: élelmiszerüzlet) történő vásárlás, g) a napi fogyasztási cikket értékesítő egyéb (illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító) üzletben (a továbbiakban együtt: drogéria) történő vásárlás, h) az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletben történő vásárlás, i) a mezőgazdasági üzletben történő vásárlás, ideértve műtrágyát értékesítő üzletet és vágóhidat, j) a piacon, a helyi termelői piacon (a továbbiakban együtt: piac) történő vásárlás, k) a gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletben (a továbbiakban együtt: gyógyszertár) történő vásárlás, l) az üzemanyag-töltőállomás felkeresése, m) a dohányboltban történő vásárlás, n) a fodrász, a manikűrös szolgáltatások igénybevétele, o) a szállítási, tisztítási és higiéniás szolgáltatások igénybevétele, p) a gépjármű- és kerékpárszerviz, a mezőgazdasági és erdészeti gépek és berendezések javításával kapcsolatos szolgáltatások igénybevétele, „ Ugyanezen rendelet vezette be a „sávos” vásárlást, a 65. életévét betöltött, és nem töltött személyek vásárlási lehetőségére vonatkozóan.  

 

A 71/2020. (III.27.)Korm rendelet célja, hogy az emberek a szükséges, alapos indokkal alátámasztott esetek kivételével köteles a lakóhelyén, tartózkodási helyén, illetve magánlakásán tartózkodni. A 95/2020. (IV. 9.) Korm rendelet határozatlan időre meghosszabbította a 71/2020 (III.27.) Korm. rendeletben meghatározott kijárási korlátozást. A 95/2020. (IV. 9.) Korm rendelet 46/2020. (III. 16.) Korm. rendelet 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: „6.  § Az  élelmiszert, az  illatszert, a  drogériai terméket, a  háztartási tisztítószert, a  vegyi árut és a  higiéniai papírterméket árusító üzlet, továbbá a gyógyszertár, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzlet és az üzemanyagtöltőállomás kivételével a  kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2.  § 27.  pontja szerinti üzletben (a továbbiakban: üzlet) 15.00 óra után 06.00 óráig az ott foglalkoztatottak kivételével tartózkodni tilos.”   A fenti rendelkezésekből megállapítható, hogy a jelenleg kialakult helyzetben a fenti kormányrendeletek alapján számos kereskedelmi egység, vendéglátóhely nyitva tartása jelentős mértékben rövidült, a 15.00 óráig tartó nyitva tartással, míg egyes vendéglátóhelyek működése teljes egészében ellehetetlenül, hiszen nyitva tartásuk számos esetben 15.00 óra után, vagy későbbi időpontban történt meg a korábbiak során.

 

A kijárási korlátozással –igaz ugyan, hogy kijárási tilalom nem került bevezetésre – azonban a jogkövető állampolgárok csak alapos indokkal hagyhatják el otthonaikat, tartózkodási helyüket. A felsorolt alapos indokokat figyelembe véve belátható, hogy nem alapos indok például egy könyvesboltban való nézelődés, ajándéküzletben ajándék után kutakodás vagy egy új ruha, cipő vagy más használati tárgy vásárlása, vagy adott esetben ékszer, eljegyzési gyűrű vásárlása, vagy a már korábban birtokolt termékek szervizeltetése kijavíttatása. A nagyvárosok belvárosi – de számos helyen a külvárosi – utcaképét jelentős mértékben meghatározzák a kiskereskedelmi, és vendéglátóegységek. A lüktető városi, közösségi élethez hozzátartozik a személyes kapcsolatokon alapuló kiskereskedelmi egységek létezése, a vendéglátóhelyek üzemelése, melyek egyben turisztikai célpontokként is funkcionálnak. Számos vendéglátóegység látja el a maga mikroközösségében a lakosság mindennapi étkeztetését, vagy adott családi, baráti összejövetelek során az ünneplés helyszíneként funkcionál.   Figyelembe véve a 2020. március 11. napján kihirdetett veszélyhelyzetet első körben március 16. napján a nyitva tartás került korlátozásra, majd a kijárás korlátozásával az üzletekbe, vendéglátóhelyekre való betérés lehetősége szűnt meg. A fenti intézkedések hatására azon kiskereskedelmi üzletek, melyek nem forgalmazzák az alapos indokok között felsorolt termékeket teljes egészében elestek a bevételszerzés lehetőségtől.

A vendéglátóhelyek, melyek nem tudtak áttérni a házhoz szállítás módjára, teljes egészében elveszítették vendégkörüket, bevételi forrásukat. A fenti rendelkezések eredményeképp nincs lehetőség baráti összejövetelek, lakodalmak, ballagási bankettek, vacsorák, üzleti konferenciák, rendezvények tartására, mely a vendéglátóhelyek bevételének jelentős részét szolgáltatták az elmúlt évek során.   A fenti vállalkozások többsége bérleti jogviszony keretében működik, vagyis adott üzlet, vendéglátóhely bérlemény. A bérlemények többségét az állami, önkormányzati tulajdonok teszik ki, ahol a bérlők adott önkormányzattal, állami- városi vagyonkezelővel vannak bérleti szerződéses jogviszonyban.   A jelenlegi járványügyi helyzetre nem lehetett, és nem is lehet előre felkészülni. A hatályos a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény bérleti jogviszonyra vonatkozó rendelkezései sem adnak egyértelmű világos útmutatást a kialakult helyzetre, ahogy a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény sem.   A fentiekre tekintettel aláírottak, mint kiskereskedelmi üzletet, vendéglátóhelyet üzemeltetők tisztelettel kérjük a területileg illetékes Kereskedelmi és Iparkamarákat, valamint Magyarország Kormányát, hogy a kialakult helyzetre tekintettel azonnali, hathatós és világos intézkedést hozni szíveskedjenek a bérleti díj fizetési kötelezettség felfüggesztésére vonatkozóan a veszélyhelyzet idejére.

 

Aláírásunkkal kijelentjük, hogy a kialakult helyzetben az általunk üzemeltetett egységek működése jelentős mértékben megnehezült, egyes kereskedelmi, vendéglátóegységek működése teljes mértékben ellehetetlenült. A kialakult helyzetben irreális elvárni, hogy vállalkozásaink ugyanazon bérleti díjat, ugyanolyan ütemezéssel fizessék meg, mint a korábbi időszak során, amíg a veszélyhelyzet és a korlátozó intézkedések nem kerültek kihirdetésre.   Jelen helyzetben az alkalmazottak megtartása, a járulékok, és bérek fizetése is jelentős teherrel jár, és belátható, hogy nem szívesen válunk meg olyan alkalmazottaktól akikre az elmúlt évek során számíthattunk, akik a vállalkozásaink szerves részeivé, építőköveivé váltak. Nem kívánjuk egy elbocsájtási hullámmal rontani a kialakult veszélyhelyzetet, a gazdasági állapotokat.  

 

Tisztelettel kérjük a fentieket figyelembe venni szíveskedjenek, és egységes, minden városra, településre, minden bérleményre vonatkozó egységes szabályozást kidolgozni, fizetési kötelezettség felfüggesztést, bérleti díj mérséklést kidolgozni szíveskedjenek.

(aláírás, név, kereskedelmi egység neve, város/település megjelölés)  

 

2020. április 11.

Petíció aláírása

Az aláírással felhatalmazom Kiss Gábor petíciókészítőt az ezen az űrlapon közölt információim átadására az ügyben illetékeseknek.

E-mail-címét nem fogjuk interneten közzétenni.

E-mail-címét nem fogjuk interneten közzétenni.








Fizetett hirdetés

3000 embernek fogjuk hirdetni ezt a petíciót.

Tudjon meg többet...