Az akác legyen hungarikum!

Quoted post

LengyelAttila

#4739 Re: Nyilvános kérdés Lengyel Attilához (Re: lesz lehetőség az akác termesztésére az Unió szerint)

2014-04-22 09:29

#4734: ifjpalyizoltan - Nyilvános kérdés Lengyel Attilához (Re: lesz lehetőség az akác termesztésére az Unió szerint)

Kedves Pályi Úr!

 

Először is, javaslom a hozzászólására adott válaszom figyelmesebb elolvasását. De inkább idézem magamat:

"[...] nem kell feltétlenül lecserélni az akácot, de ahol lenne őshonos alternatívája, ott az adott körülményeket kell mérlegelni a megfelelő faj kiválasztásához."

Vagyis eleve nem értek egyet sem azzal a nézettel, hogy az ültetvényszerű akácosokat kivétel nélkül le kellene cserélni, és azzal sem, hogy egyetlen fafajjal kellene helyettesíteni az akácot. Ezzel szemben egyetértek azzal, hogy ahol az akácot megfelelő módon kezelik, a termőhelyet pedig nem lehet ennél gazdaságosabb, környezetkímélőbb és természeti javakat kevésbé károsító módon hasznosítani, ott megtartsák akácültetvényként. Emellett valószínűnek tartom, hogy vannak olyan akácültetvények Magyarországon, ahol az akác hosszú távú gazdasági és természetvédelmi szempontok figyelembevételével is helyettesíthető lenne őshonos fajokkal, de hogy melyikkel, az mindig a termőhely kérdése.

Sajnálom, hogy az idézett mondat elkerülte az Ön figyelmét.

 

Másodszor: Sipos Ferenc többrészes írása részletesen foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy milyen egyéb fajokkal lehetne helyettesíteni az akácot ott, ahol erre van lehetőség. Az első bejegyzése:

http://viridis.hu/blog/48/484/mit-ultessunk-akac-helyett-iv-%E2%80%93-bevezetes-es-a-tuzifa-kerdese

A sorozat utolsó része:

http://viridis.hu/blog/48/492/mit-ultessunk-akac-helyett-vv-%E2%80%93-ajanlott-mas-gazdalkodasi-formak-es-epilogus

 

Üdv,

 

Lengyel Attila

Válaszok

ifjpalyizoltan

#4744 Konkrét alternatívákat

2014-04-22 09:54:14

#4739: LengyelAttila - Re: Nyilvános kérdés Lengyel Attilához (Re: lesz lehetőség az akác termesztésére az Unió szerint) 

 Tisztelt Lengyel Attila botanikus!

 

Köszönöm visszajelzését!

 

Ön téved, hogy nem olvastam el a blogbejegyzését. Csak konkrét fafajjavaslatok helyett én sem talátam többet az alábbinál.

 

"[...] nem kell feltétlenül lecserélni az akácot, de ahol lenne őshonos alternatívája, ott az adott körülményeket kell mérlegelni a megfelelő faj kiválasztásához."

 

Hát, ezzel aztán az erdőgazdálkodók nagyon sok mindent tudnak kezdeni.

 

Konkrét alternatívák kellenek, nem általánosságok! Tessék szíves lenni sorolni, hogy milyen és milyen termőhelyen milyen és milyen fafajokkal kellene helyettesíteni egy lecserélendő akácos faállományt? Én a Flóra Konferencia Akác Állásfoglalására megalkotott válaszomban ennél sokkal konkrétabb példák sokaságával álltam elő és nem megfoghatatlan általánosságokkal.

 

Üdvözlettel!

 

a Kezdeményező

egy nyírségi erdőmérnök

ifjpalyizoltan

#4748 felician cenzúrája

2014-04-22 10:18:44

#4739: LengyelAttila - Re: Nyilvános kérdés Lengyel Attilához (Re: lesz lehetőség az akác termesztésére az Unió szerint) 

Tisztelt Lengyel Attila botanikus!

 

Köszönöm javaslatát.

 

Sipos Ferenc írását olvastam. Hemzseg a szakmai tévedésektől, de megbocsátható, mert nem erdőmérnök. Csak akkor ne tegyen ex katedra kijelentéseket az erdészszakmának, mert komolytalanná teszi.

 

Ráadásul kár volt az ő írására hivatkozni épp a megadott linken, mert a viridis.hu honlapján tett eddigi hozzászólásaim (ifjpalyizoltan) közül egy sem jelent meg. A blogger, felician mindet megjelentetés nélkül törölte. Amelyet én nem tettem az Önök hozzászólásaival, és a jövőben sem fogok tenni. (Kizárólag a trágár és gyalázkodó hozzászólásokat szoktam törölni, de ez már a legelső közleményben közhírré tétetett.)

 

Üdvözlettel!

 

a Kezdeményező

egy nyírségi erdőmérnök