Adalékolt élelmiszer "higított"-ként való megjelölése

Ma az élelmiszer-polcokról tömegével kínálják magukat a felvizezett, majd guargumival, xantángumival, módosított keményítővel visszasűrített, élelmiszernek látszó dolgok. Vizezik, vagy más módon hígítják az ételt, majd hogy szét ne folyjon, visszasűrítik gyanús nevű, most még engedélyezett anyagokkal, és adalékokkal.

Ma joghurt helyett higított- visszasűrített joghurtot kínálnak. Mustár helyett higított mustár, torma helyett higított torma, majonéz helyett higított majonéz kapható szinte kizárólag. Ugyanígy hígítanak számtalan más élelmiszert is. Utólag persze sűrítik a gumikkal és a titokzatos módosítású keményítőkkel, így akár mondhatnánk, hogy "hígított és visszasűrített", de  az eredeti étel a végtermékben már csak hígítva van jelen.  Így a valóságot és a minőségromlást jobban lefedi a "hígított" kifejezés.

Ezt a tényt pedig fel kellene tüntetni a termék címkéjén. Meg lehessen különböztetni már a címkére nézve is a valódi szalámit és a higítottat, a valódi paradicsomszószt és a higítottat. A fogyasztó tudjon róla, mitől olcsóbb az egyik és mitől drágább a másik. Például azt a terméket, mely úgy készül, hogy a mustárhoz szükséges összetevőket még felvizezik, majd visszasűrítik, ne lehessen „mustár”-nak nevezni, csak „hígított mustárnak”.

Kérjük tehát a jogalkotótól, hogy tegye kötelezővé a termék nevével azonos betűnagysággal a "hígított" feliratot azon élelmiszerek címkéjén, melyekhez vizet és valamely sűrítőanyagot adnak.