A Danubius rádió újraindulásáért!

Danubius Rádió petició!

Már az első magyarországi kereskedelmi rádió ötlete is nyugaton született meg, furcsa mód egy olyan országban, ahol tilos volt magánrádiókat üzemeltetni. 1985-ben Ausztriában a rádiózás az Ostereische Rundfunk, vagyis az Osztrák Állami Rádió monopóliuma volt.

Ugyanakkor az osztrák médiapiacon több befektető is fantáziát látott egy kereskedelmi rádió üzemeltetésében. Mivel azonban ezt az ausztriai törvények tiltották, a szomszédos országok határ menti régióiban akartak létrehozni német nyelvű rádióadókat, azzal a céllal, hogy onnan sugározzanak be Ausztria területére. Ilyen adók létesültek az osztrák-olasz határ itáliai oldalán, és ilyen célokkal többször próbálkoztak műsorsugárzási jogot szerezni Magyarország nyugati határán is.

Egyedül is belevágtak
Ez a konkurencia-fenyegetés megelőző lépésre késztette az ORF vezetőségét. 1985-ben azzal az ötlettel kereseték meg a Magyar Rádió vezetését, hogy közösen hozzanak létre egy német nyelvű kereskedelmi csatornát, magyarországi stúdióval és adótoronnyal. A Magyar Rádió vezetésében az ötlet hamar tetszést nyert, annál is inkább, mert nyaranta Magyarországra több, mint egy millió német turista látogatott, ami már önmagában vonzó piacnak tűnt. A tárgyalások a két állami rádió között az év második felében váltak komollyá, azonban a végső megállapodás előtt az osztrák fél ismeretlen okból visszalépett. Ekkor a Magyar Rádióban Sárfi László gazdasági igazgató úgy döntött, hogy egyedül is megcsinálják az adót. Hihetetlen hirtelenséggel fölállítottak egy stábot: Dr. Varga György volt az igazgató és György Gábor a megbízott főszerkesztő. Gyakorlatilag február-márciusban kezdődtek meg az előkészületek, és júliusban megszólalt a rádió.

Bombaüzletnek tűnt
De mi is indokolta a Radio Danubius létrehozását? Magyarország külföldi kapcsolatai a nyolcvanas években egyre nyitottabbá váltak a nyugat felé is. Ez tette lehetővé, hogy a második világháború után szétválasztott Németország keleti és nyugati oldalán élő rokonok, barátok itt találkozhassanak. Míg ugyanis az NDK nem engedte kiutazni lakosait a nyugati szomszédhoz, addig a baráti szocialista Magyarországra szabadon utazhattak mindkét országból. Így a szétszakadt német családoknak itt volt lehetőségük arra, hogy néhány hetet zavartalanul együtt tölthessenek. Ennek legnépszerűbb helyszíne a Balaton volt, ahol nyaranta több százezer német ajkú turista fordult meg, s természetesen nagy részük a gazdagabb, fizetőképes beutazókat jelentette. Vagyis olyan célközönséget, amelyről joggal gondolhatták a Rádió Danubius alapítói, hogy vonzani fogják a hirdetőket.

Formabontó kísérlet

A zene mellett turista rádióhoz híven elsősorban turisztikai információkat, rövid híreket sok német vonatkozással, időjárási-, közlekedési-információkat sugároztak. A felmérések, kutatások ugyan hiányoztak még ebben az időszakban, így nem volt semmilyen objektív visszajelzés a műsorszerkezetről, zenei kínálatról. Ám a szubjektív visszajelzések egyre pozitívabbak lettek, és azt jelezték, hogy hamar megkedvelték a magyar hallgatók is ezt az új, háttérrádiós szórakoztató stílust.
1989-ben még egy egyedülálló kísérletet is tettek a rádió kétnyelvűségének fenntartására. Egy viszonylag rövid periódusra leválasztották a Danubius Rádió többi adásáról a Soproni adó műsorát, ahonnan ismét kizárólag német nyelven szólt az adás. Ezzel egyértelműen a határon túli közönséget célozták meg, ám a kísérlet nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Gazdaságilag nem volt kifizetődő a két párhuzamos műsor készítése, így ez a fajta nyelvi megosztottság hamar megszűnt.

1988 októberében új korszak kezdődött az addig csak németül szóló szezonális Radio Danubius életében. Ekkortól már egész évben szólt, napi 21 órában, és zömmel magyarul. A műsoridő bővítése mellett tovább folyt területi terjeszkedése is.

Hamarosan két új adó kapcsolódott be a program sugárzásába. A Magyar Rádió körzeti műsorainak sugárzására Szegeden és Debrecenben kapott egy-egy URH frekvenciát. Ezek a körzeti műsorok azonban nem voltak napi egy óránál hosszabbak. Az új adók kihasználtságának biztosítása miatt döntött úgy a Magyar Rádió vezetése, hogy a körzeti műsorok idejét kivéve a Danubius programját sugározza a szegedi és debreceni URH adó is. Ezzel a Danubius országos ismertségre tett szert.

Kvázi Magyarán amit én szeretnék az az hogy újra vissza jöjön a Danubius rádió minden korosztály számára,ilyen formán Országos lefedettséggel Magyar Ország első számú frekvenciája, rádiója. Mert Danubius az én rádióm.



 

Tisztelettel! Roma és nem roma Összefog


Horváth Tibor, Botzheim Ferenc    Kapcsolatfelvétel a petíció szerzőjével