Összefogás a királyházi MOM kulcsosház megőrzéséért

„NAGYON SZERETEM KIRÁLYHÁZÁT, ÉS AMEDDIG CSAK ÉLEK, SOXOR FÖL SZERETNÉK MENNI ÉN ÉS BUKSI KUTYA. ÉS A KTT MOM TAGJAI AMEDDIG CSAK ÉLNEK, MINDENKI FÖL SZERETNE MENNI .” Reuss Dániel

http://www.5mp.eu/honlapkepek2/kttmom/IVQjBQR_I7/nagy/kiralyhaza_9.jpghttp://www.5mp.eu/fejlec_1/kttmom.jpg

Dani bár gyermekien naivan, de mindannyiunk szívéből szólóan fogalmazta meg mindazt, amit szeretnénk elérni.

 

Az ügy hátteréről: a királyházi kulcsos házat (un. Prónay házat), melyet a Királyháza-M0M Természetbarát Társaság és elődje a M0M Természetjáró Szakosztálya 1968-óta bérel az Erdészettől és sajátjaként szeretett, az Ipoly Erdő Zrt,. jelenlegi tulajdonosa vissza kívánja venni arra hivatkozva, hogy olcsó szálláshelyet kell biztosítania a környéken.

A környező terület és a telek, melyen a ház áll a Magyar Állam tulajdona, melynek vagyonkezelői joga 2000 02. 08.-ig az Ipolyvidéi Erdő és Fafeldolgozó társaságé volt, amikor is a Kincstári Vagyonigazgatósághoz került. Nem úgy a ház, mely kiemelt ingatlanként e dátumtól kezdve az Ipoly Erdő Zrt tulajdonába került „ráépítéssel”. S most tulajdonosi jogával élve 2012 október elsején, a bérleti szerződésben biztosított egy éves felmondási idővel visszaveszi a házat.

A Királyháza-M0M Természetbarát Társaság (röviden: KTT- M0M) 1936-ban alakult a Magyar Optikai Művek Sportkörének Természetbarát Szakosztályaként. Már akkor is nagy hagyományokkal, és jelentős tagsággal rendelkezett. 1962-ben a Szilágyi Gimnázium egyik érettségiző osztálya keresett és talált magának egyesületet, akikkel továbbra is együtt járhatták az erdőket. Később az egyetemen megismert barátaik is szép számmal csatlakoztak a társasághoz, így ma már az ő unokáik generációja járja a MoM színeiben a természetet.

Mérföldkő volt a társaság életében Királyháza megszerzése, mely az óta is védjegye.

Királyháza 1967-ben került a MoM természetbarát szakosztály kezelésébe. Az első évben még nem lehetett használni, lakhatatlan volt. A ház mögötti istálló lebontásával és az abból származó anyagok felhasználásával újították fel az akkori lelkes és ifjú tagok. Azóta a ház megszámlálhatatlanul sok túrának, születésnapnak, szilveszteri tábortűznek, szakosztálynyi gyerek felcseperedésének, több ezer palacsinta elkészültének volt tanúja. Közben megújult az előtető (2002), lecseréltük az ajtót (2010), bevezettük a villanyt (1995), de a ház lényegében ugyan olyan maradt, mint volt. (Csak a fák nőttek meg.)

A Társaság életében megpróbáltatást jelentett a Magyar Optikai Művek ellehetetlenülése, majd megszűnése a ’90-es években, de a több száz fős összetartó tagság sikeresen önállósult, miközben a hagyományait és tárgyi eszközeit is megőrizte. 1995-ben szerződést kötöttünk az akkor a kezelői jogokat tulajdonló Ipoly Erdő Zrt-vel, hogy a Királyházi házat továbbra is, bérleti díj ellenében használhatjuk.

A taglétszám jelenleg 98 fő, de sokan a barátaikat, ismerőseiket, szomszédjaikat is hozzák a túrákra, táborokba, Királyházára. Rendszeresen látunk vendégül más szervezetek tagjait a Házban. A nyugdíjas korú MoM tagokból alakult a Kosbor egyesület, mely főleg szerdánként tartja összejöveteleit, sétáit. Az elmúlt évben 334 fő összesen 1209 túranapot töltött el a Házban. Évente kétszer un. munkatúrát is szervezünk, amikor a karbantartásé, takarításé, felújításé a főszerep. Nemcsak a kertet, de önszorgalomból a közeli turistautakat kiszolgáló hidat, és a kék kocka jelzést is mi tartjuk karban.

A ház közösségi használatra lett kitalálva. Sok jó ember kis helyen is elfér.

Egy közös hálószobában 8 emeletes ágy van, pótágyakon, asztal tetején további 6-8 ember tud elaludni. Egy közös konyha és egy nagyméretű étkező tartozik még a házhoz. Mosakodni a konyhából leválasztott kis fülkében lehet, lavórból. A kert végében kétüléses pottyantós budi van, a kertben egy fáskamra is található. A házban fával fűtünk és főzünk, a világítást 1995-ig petróleumlámpával oldottuk meg, azóta bevezettük a villanyt. Nincs internet, sem mobillefedettség, ivóvizet a 600 m-re levő Tűzköves forrásból vagy nagy esőzés illetve nagy szárazság idején a 2 km-re levő Király kútból hozunk zománcozott kannákban. Mosakodáshoz a patakról, vödrökben hozott vizet használunk. A konyha közös főzésekre van berendezkedve, a közös mosogatás a mindig vidám beszélgetésekre ad alkalmat.

Ebben a házban a gyerekek, de a felnőttek is megtanulják a víz és a meleg értékét, a nehézségek leküzdését, a favágást, a tűzgyújtást, az egymás segítésének, közös munkának örömét. Itt a természettel igazi összhangban lehet élni. Társaságunk és a ház nyitott mindenki előtt, rendszeresen látjuk vendégül más szakosztályok, természetkedvelő baráti társaságok tagjait.

 

A ház elvesztése nemcsak a tagságot összefogó lényeg elvesztését jelentené,  hanem egy mára talán teljesen eltűnt de itt még megtanulható életmódot veszítenénk el (a 70-es évek természetjáró közösségek saját kézzel teremtett világa). A ház évente többszáz gyermek és felnőtt számára tette eddig lehetővé, hogy megtapasztalja a civilizáció nélkül is élhető életet. Nem szeretnénk elveszíteni. Ez több mint egy szálláshely, szellemi érték, közösséget kovácsol egybe, mely az Ipoly Erdő Zrt. kezében olcsó szálláshelyként csak a többi kulcsos ház sorsára jutván lényegében gazdátlanul vegetálna.

 

Kérjük, aláírásával demonstrálja, hogy támogatja és egyet ért azzal, hogy a ház megmaradhasson a KTT-M0M használatában, vagy vásárlással a Társaság kezébe kerülhessen, hogy azt ameddig a Társaság működik, jelen formájában megőrizze és ápolja, miközben bárkinek lehetővé teszi, hogy azt ebben az állapotában használhassa.

 

Kérem, járuljon hozzá nevének megjelentetéséhez, mert csak így van értelme!

Amennyiben nem magánszemélyként, hanem szervezet nevében írja alá, kérem a szervezet nevét a keresztnév helyén tüntesse fel.

Köszönöm, köszönjük!